0

جدول حقوق کارگران در سال 1401

989 بازدید

جدول حقوق و دستمزد سال 1401

برابر با ماده ۴۱ قانون کار شواری عالی کار موظف است جدول حقوق 1401 کارگران قانون کار را بر مبنای نرخ تورم و هزینه سبد معیشت تعیین کند. همه ساله قبل از جلسات تعیین مزد جلساتی در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای توافق بر سر نرخ تورم مبنا و هزینه سبد معیشت تشکیل شده و پس از قطعی شدن این موارد جلسات شورای عالی کار برای تعیین حقوق و دستمزد کارگران قانون کار تشکیل می شود.

جزئیات افزایش حداقل دستمزد ۱۴۰۱

دستمزد کارگران بدون سابقه و اولاد به ۵ میلیون و ۶۷۹ هزار تومان رسید/ بن ۸۵۰ و حق مسکن ۶۵۰ هزار تومان

با افزایش ۵۷.۴ درصدی حداقل دستمزد، دریافتی کارگران بیش از یک میلیون و پانصد هزار تومان افزایش یافت.

نتایج شورایعالی کار برای تعیین دستمزد ۱۴۰۱ مشخص شد، به گفته اعضای کارگری شورا، با افزایش ۵۷.۴ درصدی حداقل مزد، حداقل دستمزد روزانه، ۱.۳۹۳.۲۵۰ و پایه مزد ماهانه کارگران به ۴۱.۷۹۷.۵۰۰ ریال رسید.

در عین حال، بن کارگری به ۸۵۰ هزار تومان و حق مسکن به ۶۵۰ هزار تومان افزایش یافت. پایه سنوات روزانه نیز به ۷۰.۰۰۰ ریال رسید.

با این حساب، دریافتی کارگر حداقل بگیر بدون سابقه و بدون اولاد، با مجموع پایه مزد ماهانه‌ی ۴۱.۷۹۷.۵۰۰ ریال و بن ۸.۵۰۰.۰۰۰ ریال و حق مسکن ۶.۵۰۰.۰۰۰ ریال، برابر با ۵۶.۷۹۷.۵۰۰ ریال می‌شود.

حداقل دستمزد برای کارگر با یک فرزند، ۶۳.۰۷۷.۲۵۰ ریال و برای کارگر با دو فرزند، ۶۷.۲۵۷.۰۰۰ ریال شده است.

برای کارگران سایر سطوح، افزایش به این ترتیب است: ۳۸ درصد به اضافه‌ی مبلغ ثابت ۱۷۱.۷۲۲ روزانه که برابر است با ۳۸ درصد افزایش مزد پایه به اضافه مبلغ ثابت ۵.۱۵۱.۶۶۰ ماهانه.

با این حساب، در سال آینده، هیچ کارگر مشمول قانون کاری کمتر از ۵ میلیون و ۶۷۹ هزار تومان دریافتی نخواهد داشت.

جدول حقوق سال 1401 و نحوه محاسبه آن

در ادامه جدولی برای شما فراهم کرده ایم که میزان حقوق و دستمزد سال 1401 در آن ذکر شده است و در همین جدول نحوه محاسبه حقوق سال 1401 را نیز مشاهده می کنید.

جدول حقوق و دستمزد سال 1401

آنالیز حقوق و دستمزد کارگری از سال 1397 تا 1401

در ادامه راوی حساب آنالیزی از میزان حقوق و دستمزد سال 97 تا 1401 تدارک دیده ایم تا بتوانید درک کلی از روند رشد حقوق و دستمزد کارگران در ایران مطلع شوید.

میزان حقوق و دستمزد از سال 97 تا 1401

معافیت مالیات حقوق سال 1401

معافیت مالیات حقوق 1401 در قانون بودجه سال 1401 پیش بینی شده است و برای تعیین معافیت حقوق باید به آن مراجعه کرد. با توجه به جزئیات زیاد معافیت حقوق پیشنهاد می شود به مطلب معافیت مالیات حقوق سال 1401 مراجعه نمایید تا نحوه محاسبه و بخشنامه های لازم و جداول مربوطه را مشاهده فرمایید.

بخشنامه شورای عالی کار 1401

بخشنامه شورای عالی کار برای حقوق سال 1401 به شرح ذیل است:

ابلاغ رسمی بخشنامه دستمزد سال 1401

 

محمد جواد عظیمی فرد
عاشق قانون مالیات و قوانین مرتبط هستم. همیشه سعی کردم تا مطالبی رو که خودم میخونم و تجربه کسب می کنم به ساده ترین شکل ممکن به دیگران هم آموزش بدم.
برچسب ها:

نظرات

4 نظر در مورد جدول حقوق کارگران در سال 1401

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 1. یه سوال دارم ازتون در متن قانون آمده حق اولاد 3 روز حداقل مزد هست آیا ملاک حداقل مزد هر شخص ضربدر 3 هست و یا حداقل مزد اداره کار چون اگر این عدد به عدد ثابت برای تمام سطوح مزدی بود دیگر از سه روز حداقل مزد استفاده نمیکردند و عدد ثابت را مبنا قرار میدادند لطفاٌ پیگیری و راهنمایی کنید
  با تشکر احمدی

  لایک

  1. سه روز معادل پایه وزارت کاری هست که میشود معادل ده درصد
   چون اگر سی رو صد در صد در نظر بگیریم پس سه روزش میشود ده درصد و این یک عدد ثابت است که هر ساله توسط وزارت کار به روز می شود

   لایک

   1. منظور ده درصد حداقل حقوق اداره کار هست یا ده درصد از هر پایه حقوقی که گرفته میشود؟ اگر برای تمام پایه های حقوقی یکسان هست چرا مثل حق بن و مسکن آن را هم یک عدد ثابت اعلام نکردند و درصد تعیین کرده اند!!!

    لایک