0

تبصره ۳ ماده ۱۴۷ چه اختیاراتی را از مودی سلب می کند؟

تبصره ۳ ماده ۱۴۷ چه اختیاراتی را از مودی سلب می کند؟

 

تبصره ۳ ماده ۱۴۷ قانون مالیات های مستقیم

تبصره ۳ ماده ۱۴۷ چه اختیاراتی را از مودی سلب می کند؟ براساس تبصره ۳ ماده ۱۴۷ قانون مالیات مودی نمی تواند هزینه های بالای ۵ میلیون تومان را به صورت نقدی پرداخت کند و باید برای تمام هزینه های بالای ۵ میلیون تومان از حساب بانکی اقدام کند. برای درست عمل کردن به این تبصره کار برای مودی خیلی سخت می شود چرا که مودی حتی نمی تواند چک های دریافتی خود را خرج کند چون در تبصره ۳ ماده ۱۴۷ قانون گفته باید از طریق سیستم بانکی اقدام شود.

 

در تبصره ۳ ماده ۱۴۷ قانون مالیات های مستقیم آمده است :

تبصره ۳ ـ پذیرش هزینه ­های پرداختی قابل قبول مالیاتی موضوع این قانون که به شیوه تهاتری انجام نشود از مبلغ پنجاه میلیون (۵۰,۰۰۰,۰۰۰) ریال به بالا منوط به پرداخت یا تسویه وجه آن از طریق سامانه (سیستم) بانکی خواهد بود.

فرض کنید شما از مشتری خود چکی را به مبلغ ۷ میلیون دریافت می کنید و در نظر دارید این چک را هزینه و خرج کنید اما بر اساس این تبصره شما حق چنین کاری را ندارید چون مبلغی از حساب بانکی شما خارج نمی شود و عمل کار برای مودی پیچیده می شود. به همین دلیل سازمان امور مالیاتی بخشنامه ای صادر کرد که براساس آن شما می توانید مبالغ بالای ۵ میلیون تومان را به سادگی از طریق اسناد دریافتنی یا تهاتری تامین کنید.

 

تبصره ۳ ماده ۱۴۷ در هیات حل اختلاف

طی این چند سالی که در حوزه مالیاتی فعالیت می کنم چند مورد مشاهده کرده ام که هنگام رسیدگی ممیز بسیاری از هزینه های مودی که براساس ماده ۱۴۸ قانون مالیات های مستقیم است را رد می کند و هیچ کدام را به عنوان هزینه های قابل قبول مالیاتی قبول نمی کند. وقتی مساله را پیگیر شوید ممیز به شما می گوید این هزینه ها به این دلیل رد شده اند که شما مبالغ بالای ۵ میلیون تومان را از حساب بانکی استفاده نکرده اید و بصورت نقدی و غیره هزینه ها را پرداخت کرده اید. در این شرایط مبلغ مالیات برای شما سنگین می شود چرا که هزینه های قابل قبول شما پذیرفته نشده است.

 

تبصره 3 ماده 147

تبصره ۳ ماده ۱۴۷

 

در چنین مواردی اگر قانون بلد باشید پرونده را به هیات بند ۳ یا هیات های بالاتر ارجاع می دهید و درخواست رسیدگی مجدد می کنید و در لایحه ای که تنظیم می کنید می توانید با استناد به این بخشنامه از سازمان بخواهید که تمام هزینه های شما را قبول کند. در اینگونه موارد پرونده از هیات رای مثبت می گیرد و هزینه های آن را به عنوان هزینه های قابل قبول مالیاتی می پذیرند.

 

شماره: ۱۳۱/۹۶/۲۰۰

تاریخ: ۰۴/۱۰/۱۳۹۶

بخشنامه

امور مالیاتی شهر و استان تهران

موضوع: اجرای حکم تبصره ۳ ماده ۱۴۷ قانون مالیاتهای مستقیم

با توجه به سوالات و ابهامات مطرح ­شده در خصوص اجرای مفاد حکم مذکور در تبصره ۳ ماده ۱۴۷ قانون مالیاتهای مستقیم مصوب ۳۱/۰۴/۱۳۹۴ و به منظور اتخاذ وحدت رویه بدین وسیله مقرر می­دارد:

نظر به اینکه در تبصره فوق به صورت صریح هزینه های پرداختی مورد حکم قرارگرفته است، بنابراین نصاب مندرج در تبصره فوق صرفا درخصوص هزینه های پرداختی که به صورت نقدی و بیش از پنجاه میلیون ریال ( ۵۰۰۰۰۰۰۰) بوده، جاری است. لذا در صورتی که هزینه های پرداختی نقدی بیش از پنجاه میلیون ریال که از طریق سیستم بانکی مودی انجام نشده باشد، از نظر مالیاتی قابل قبول نخواهد بود. این حکم به سایر هزینه های انجام شده که از سایر طرق تسویه و یا تهاتر می­گردد، قابل تسری نخواهدبود. ۷۱-۱۴/۹

سید کامل تقوی نژاد

رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور

 

به نظر من بخشنامه ۲۰۰/۹۶/۱۳۱ که مربوط به تبصره ۳ ماده ۱۴۷ می باشد یکی از مهمترین بخشنامه هایی است که باید حسابداران و مدیران مالی به آن اشراف کامل داشته باشند تا در چنین مواردی بتوانند از پرونده مودی به خوبی دفاع کنند.

 

نویسنده : محمد جواد عظیمی فرد

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://ravihesab.com/?p=2171
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
محمد جواد عظیمی فرد
مطالب بیشتر
برچسب ها:

نظرات

0 نظر در مورد تبصره ۳ ماده ۱۴۷ چه اختیاراتی را از مودی سلب می کند؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.