0

آموزش ماده 131 قانون مالیات های مستقیم

1951 بازدید

آموزش ماده 131 قانون مالیات های مستقیم

ماده 131 قانون مالیات های مستقیم یکی از اصلی ترین و مهمترین ماده های قانون مالیات های مستقیم می باشد که باید حتما نحوه محاسبات این ماده را فراگرفت. چرا که در صورت نحوه عدم صحیح محاسبات می توانید بار مالیاتی سنگینی به دوش مشاغل و افراد بگذارید. ماده 131 قانون مالیات به روش پلکانی و طبقه بندی نسبت به درآمد فرد مشخص می شود اما نرخ مالیات برای اشخاص حقوقی به روش ثابت است پس لطفا دقت داشته باشید.در ادامه نحوه درست محاسبات به شما آموزش داده شده است که این مطلب بخشی از کتاب آموزشی قانون مالیات های مستقیم به نام قانون مالیات را قورت بده می باشد.

 

ماده 131- نرخ مالیات بر درآمد اشخاص حقیقی به استثنای مواردی که طبق مقررات این قانون دارای نرخ جداگانه‌ای می‌باشد به شرح زیر است:

 • تا میزان پانصد میلیون (500,000,000) ریال درآمد مشمول مالیات سالانه به نرخ پانزده درصد (15%)
 • نسبت به مازاد پانصد میلیون (500,000,000) ریال تا میزان یک میلیارد (1,000,000,000) ریال درآمد مشمول مالیات سالانه به نرخ بیست درصد (20%)
 • نسبت به مازاد یک میلیارد (1,000,000,000) ریال درآمد مشمول مالیات سالانه به نرخ بیست و پنج درصد (25%)

 

در این ماده مشخص می‌شود که میزان مالیات اشخاص حقیقی (اصناف و اشخاص و کلاً تمام افراد بجز شرکت ها) را تعیین می‌کند و دقیقاً توضیح داده که به هر محدوده درآمدی چه میزان درآمدی تعلق می‌گیرد. به دلیل اهمیت این ماده برای شما جدولی طراحی کرده ایم تا به سادگی نرخ های این ماده را به خاطر بسپارید.

 

ماده 131 قانون مالیات های مستقیم

ماده 131 قانون مالیات های مستقیم

 

مثال :

آقای حسینی در طول یکسال مالی 1.300.000.000 ریال سود خالص داشته است. روش محاسبه مالیات به شرح زیر می باشد:

     75.000.000 = 15% * 500.000.000

100.000.000 = 20% * 500.000.000

75.000.000 = 25% * 300.000.000

جمع مالیات پرداختی     250.000.000 ریال

در نتیجه مبلغ مالیات برای اشخاص حقیقی به صورت پلکانی محاسبه می شود.

 

تبصره- به ازای هر ده درصد (10%) افزایش درآمد ابرازی مشمول مالیات اشخاص موضوع این ماده نسبت به درآمد ابرازی مشمول مالیات سال گذشته آنها، یک واحد درصد و حداکثر تا پنج واحد درصد از نرخهای مذکور کاسته می‌شود. شرط برخورداری از این تخفیف تسویه بدهی مالیاتی سال قبل و تسلیم اظهارنامه مالیاتی مربوطه در مهلت اعلام شده از سوی سازمان امور مالیاتی است.

 

در این تبصره نکته مهمی وجود دارد، در اینجا مفهوم یک واحد درصد را باید دقت کنیم که با درصد اشتباه نگیریم. در اینجا قانون گذار گفته “به ازای هر ده درصد افزایش درآمد ابرازی” یعنی مثلاً سال گذشته شما ده میلیون تومان درآمد به سازمان امور مالیاتی اعلام کرده اید و امسال با ده در صد افزایش اعلام کرده اید یعنی ده میلیون سود شما شده دوازده میلیون تومان.

در ادامه قانون گذار گفته ” نسبت به درآمد ابرازی مشمول مالیات سال گذشته آنها، یک واحد درصد و حداکثر تا پنج واحد درصد از نرخهای مذکور کاسته می‌شود” اگر بخواهیم 15 درصد را در نظر بگیریم در صورتیکه 3 واحد درصد از آن کم کنیم می‌شود 12 درصد. وقتی می‌گوید واحد درصد یعنی بدون هیچ ضرب و تقسیمی به تعدادی که گفته پایین یا بالا برویم. اجازه دهید چند مثال دیگر بزنم تا کامل برای شما جا بیافتد.

 

اگر به فرض نرخ بهره پرداختی بانک‌ها به سپرده‌ها برای جلوگیری از سرکوب مالی یا کاهش آثار منفی آن از ۱۰ درصد به ۱۵ درصد افزایش یابد، معمولاً غیر اهل دقت و فن می‌گویند نرخ سپرده‌ها ۵ درصد افزایش یافته است؛ یعنی ۵۰ درصد بالا رفته است. چگونه می‌توان این مشکل را رفع ابهام کرد با به‌کارگیری «واحد درصد» که در بالا اشاره شد؟ در این مثال باید گفت: نرخ سود سپرده‌ها به اندازه ۵ واحد درصد افزایش داشته است. یعنی از ۱۰ درصد به ۱۵ درصد رسیده است. اگر نرخ مزبور ۵ واحد درصد افت می‌کرد انتظار داشتید به چند برسد؟ به همان نرخ اولیه یعنی ۱۰ درصد.

 

قسمتی از کتاب قانون مالیات را قورت بده

محمد جواد عظیمی فرد
عاشق قانون مالیات و قوانین مرتبط هستم. همیشه سعی کردم تا مطالبی رو که خودم میخونم و تجربه کسب می کنم به ساده ترین شکل ممکن به دیگران هم آموزش بدم.
برچسب ها:

نظرات

11 نظر در مورد آموزش ماده 131 قانون مالیات های مستقیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. لطفا در نوشتن اعدا و محسبات جبری دقت داشته باش. جمع مالیات پرداختی را چک کن و در تایپ کردن دقت بخرج بده تا کتابت را بخرند. تشکر

  2

 2. سلام مالیات آپارتمان با ودیعه 80 میلیون تومان و اجاره ماهیانه 3 میلیون تومان چقدر است ؟محاسبات خودم را ارسال میکنم لطفاً اشکالات آن را بفرمائید ؟ ممنون
  نحوه محاسبه درآمد اجاره مشمول مالیات :
  اجاره ماهیانه × ۱۲ = ۳۶/۰۰۰/۰۰۰

  از مبلغ فوق ۷۵٪ مشمول مالیات خواهد بود :
  ۳۶/۰۰۰/۰۰۰ × ۷۵٪ = ۲۷/۰۰۰/۰۰۰
  کل درآمد مشمول مالیات

  براساس جدول مندرج در ماده ۱۳۱ قانون مالیاتهای مستقیم مالیات سالیانه برابر است با ۲۷/۰۰۰/۰۰۰×۱۵٪ = ۴/۰۵۰/۰۰۰

  2

 3. سلام دوست عزیز ممنون بابت توضیحاتتون. ببخشید ده میلیون تومان سود با 10% افزایش 11 میلیون تومان نمی شود؟

  2

 4. مگر ده درصد ده میلیون نمیشود یک میلیون؟ و در نتیجه جمعا میشود یازده میلیون.
  چرا سما نوشتید دوازده ملیون؟

  1

 5. با سلام و خسته نباشید نرخ مالیات بر درآمد اجاره اگر موجر شخص حقوقی باشد با نرخ 25 % محاسبه می شود ؟ و ایا مبلغی که به عنوان ودیعه پرداخت می شود مشمول مالیات اجاره می شود؟

  2

  1. سلام در مورد سوال اول: اگر موجر شخص حقیقی باشد براساس ماده 131 و اگر شخص حقوقی باشد نرخ مالیات 25% (نرخ ماده 105) می باشد.

   در مورد سوال دوم: مبلغ ودیعه براساس رای شورا مشمول مالیات نیست

   2