0

مالیات تراکنش های بانکی

4609 بازدید

مالیات تراکنش های بانکی

نحوه محاسبه مالیات بر گردش حساب بانکی چگونه انجام می شود؟ گردش حساب بانکی در 2 سال اخیر به شدت مورد توجه سازمان امور مالیاتی کشور قرار گرفته به گونه‌ای که بخشنامه های و دستورالعمل های متعدد صادر نموده و حتی در رسیدگی های مالیاتی به حساب بانکی توجه ویژه ای می شود. اما چرا گردش حساب بانکی به این شکل مورد توجه قرار گرفته است؟ در صورتیکه نیاز به مشاوره مالیاتی دارید کلیک کنید.

در ویدیو زیر به کلیه سوالات در مورد مالیات و یا مدیریت گردش حساب بانکی در مورد اشخاص حقیقی و حقوقی پاسخ داده شده است.

 

گردش حساب بانکی چیست ؟

در این مقاله قصد نداریم تا حساب بانکی را برای شما تعریف کنیم چون تعریف خاصی ندارد بلکه منظور ما از تعریف حساب بانکی، حساب بانکی رسمی است که برای کسب و کار خود از آن استفاده می کنید و از دیگر حساب های بانکی شخصی شما مجزا شده است.

این حساب بانکی در ابتدا که تشکیل پرونده مالیاتی می دهید را باید به حوزه مالیاتی معرفی کنید تا در هنگام رسیدگی این حساب را بررسی کنند. حساب رسمی شما حسابی است که فقط تراکنش های تجاری در آن قرار گرفته است و از مصارف شخصی مجزا شده است.

مالیات بر گردش حساب بانکی

مالیات بر گردش حساب بانکی

تراکنش های بانکی چیست

اخذ مالیات از طریق تراکنش های بانکی یک روش جدید رسیدگی مالیاتی است. در این روش علاوه بر دستیابی مواردی که مودی کتمان کرده است، میتواند راستی آزمایی اظهارنامه تسلیمی مودی با فعالیت واقعی وی را احراز نماید. در این روش رسیدگی اعتراضات بسیار زیادی از طرف حقوقدانان مطرح شده و به دیوان عدالت اداری شکایت شده است اما تا این لحظه تمامی شکایات بی نتیجه مانده و کماکان این روش رسیدگی از سوی سازمان امور مالیاتی در حال پیگیری است.

تفاوت حساب بانکی رسمی و غیر رسمی

حساب بانکی رسمی شما می شود همان حساب تجاری که به سازمان امور مالیاتی معرفی کرده اید هر چند که ممکن است شما از چندین حساب تجاری استفاده کنید که از نظر سازمان امور مالیاتی هیچ مانعی ندارد و حساب غیر رسمی هم می شود حساب بانکی شخصی. اما در شرکت هایی که برای امور مالیاتی مراجعه می کنم از کلمه رسمی و غیر رسمی زیاد استفاده می کنند که البته مقصودشان هم چیز دیگری است!

کلمه رسمی یا غیر رسمی که استفاده می شود منظور این است که رسمی حساب بانکی است که به سازمان امور مالیاتی معرفی شده است و حساب غیر رسمی حساب بانکی تجاری است که به سازمان معرفی نشده است و گردش حساب تجاری هم دارد، این یعنی فرار مالیاتی !

البته بحث رسمی و غیر رسمی که پیش می آید فقط برای گردش حساب بانکی نیست بلکه برای فاکتور ها و دیگر اتفاقات حسابداری نیز می باشد که هدف ما در اینجا این بود این موارد را ذکر کنیم تا با برخی از جرائم مالیاتی هم آشنا شوید. در صورت تمایل می توانید مقاله جرایم مالیاتی را بصورت مفصل تر بخوانید.

حساب بانکی شخصی و تجاری را کنترل کنیم

برای کنترل حساب های بانکی بهتر است در اولین گام هر کدام از آنها را مجزا کنیم چون به وفور می بینم شرکت ها و مشاغلی را که وقتی پرینت بانکی را بررسی می کنم متوجه می شوم از حساب بانکی تجاری استفاده شخصی کرده آنهم نه در حد چند تراکنش بلکه عابر بانک حساب همیشه همراهش هست و از آن استفاده شخصی و تجاری را باهم می کند. در اینگونه حسابها هنگام رسیدگی به مشکل بر میخورند و هر چه شرکت بزرگتر باشد این داستان پیچیده تر می شود.

بخشنامه رسیدگی تراکنش های بانکی

برخی افراد به من می گویند که من مدت هاست با حساب شخصی امور تجاری را پیش میبرم و تا الان هم هیچ مشکلی پیش نیامده است، در این موارد به آنها یاداور می شوم که سازمان امور مالیاتی برای رصد حسابهای بانکی شاخصی دارد یعنی گردش های حساب بانکی که از 5 میلیارد تومان بیشتر شوند به صورت اتوماتیک در سیستم بانک مرکزی اعلام می شود و در نهایت به سازمان امور مالیاتی منتقل می شود و این می تواند خطرات جدی را به همراه داشته باشد چرا که علاوه بر دریافت اصل مالیات باید جرائم را نیز پرداخت کنید.

از سال 95 به بعد سازمان امور مالیاتی اعلام کرده است که گردش های بانکی بالای 5 میلیارد تومن در سال از طریق بانک مرکزی به سازمان امور مالیاتی ابلاغ می شود و توسط سازمان امور مالیاتی این حساب های بانکی اشخاص رسیدگی می شوند. با توجه به اهمیت این موضوع سازمان امور مالیاتی یک بخشنامه ای صادر کرده است که نحوه محاسبه مالیات تراکنش بانکی را گفته است. در صورت تمایل می توانید بخشنامه 200/99/16 در مورد رسیدگی به تراکنش های بانکی را مطالعه کنید.

نحوه محاسبات مالیات تراکنش های بانکی

در این قسمت باید عرض کنم که سازمان امور مالیاتی، یک مالیات خاص تحت عنوان مالیات تراکنش های بانکی را وضع نکرده است. مبلغ مالیاتی که بعد از رسیدگی به حساب بانکی و اسناد و مدارک برای شما در نظر گرفته می شود مالیاتی است که از سود نهایی شما محاسبه شده است وگرنه در قانون چیزی به اسم مالیات بر حساب بانکی وجود ندارد.

دقت فرمایید که طبق قوانین مالیاتی هر مبلغی که به حساب رسمی شما واریز شود به منزله درآمد است مگر اینکه اثبات کنید که تسهیلاتی اخذ کرده اید یا بابت حسابهای دریافتنی باشد (یا مواردی که در بخشنامه تراکنش های بانکی آمده) پس نهایت دقت را در مبالغ واریزی به عمل آورید.

سازمان امور مالیاتی سود و زیان نهایی شما را بر اساس ماده 94 قانون مالیات های مستقیم محاسبه می کند و براساس نوع شخصیت شما (شخصیت حقیقی یا حقوقی) میزان مالیات را محاسبه می کند. برای محاسبه مالیات اشخاص حقیقی یا مشاغل از روش زیر استفاده می شود که بر اساس ماده 131 قانون مالیات های مستقیم می باشد:

ماده 131 قانون مالیات های مستقیم

ماده 131 قانون مالیات های مستقیم

برای محاسبه شرکت ها یا اشخاص حقوقی از روش زیر محاسبه می شود:

میزان مالیات قابل پرداخت = میزان درآمد یا سود خالص * 25 درصد

برای اشخاص حقیقی نرخ های آن متفاوت است اما برای اشخاص حقوقی به نرخ ثابت 25 درصد مالیات اخذ می شود.

دادنامه تراکنش بانکی

تاکنون نسبت به بخشنامه های سازمان امور مالیاتی درخصوص رسیدگی به تراکنش های بانکی و اخذ مالیات بر تراکنش های بانکی و همچنین نحوه عمل سازمان و ماموران و مراجع حل اختلاف اعتراضات زیادی در دیوان عدالت اداری مطرح شده و آرای متعددی صادر شده است که برخی را در ادامه ذکر کرده ایم:

۱- دادنامه شماره ۹۷۰۹۹۷۰۹۰۶۰۱۰۱۳۱ مورخ 1397/06/26
طی این شکایت شاکی درخواست ابطال بخشنامه شماره ۵۰۵/۹۶/۲۰۰ سازمان را خواستار بود. دلیل شاکی این بود که مفاد بخشنامه مورد شکایت برخلاف برخی موازین قانونی از جمله اصل ۱۶۹ قانون اساسی، ماده ۴ قانون مدنی و ماده ۲ قانون مجازات اسلامی است. در نهایت هیئت تخصصی دیوان عدالت اداری با توجه به موازین قانونی از جمله ماده ۲۲۹ و ۹۳ قانون مالیات های مستقیم رای به رد شکایت صادر کرد.

۲- رای شماره ۱۴۶۶ شعبه سوم دیوان عدالت اداری مورخ 1398/05/06
در اینجا شاکی ابتدا با استناد به ماده ۲۳۷ قانون مالیات‌های مستقیم، این نکته را یادآور می‌شود که برگ تشخیص مالیات باید بر اساس مأخذ صحیح و متکی به دلایل و اطلاعات کافی و … تنظیم گردد. سپس ماده ۲۴۸ قانون مالیات‌های مستقیم را مورد اشاره قرار می‌دهد و می‌گوید: «رأی هیئت حل اختلاف مالیاتی بایستی متضمن اظهارنظر موجّه و مدلّل نسبت به اعتراض مؤدی بوده و در صورت اتخاذ تصمیم به تعدیل درآمد مشمول مالیات، جهات و دلایل آن توسط هیئت در متن رأی قید شود».
در نهایت شعبه دیوان با تکیه بر نظر هیئت تخصصی اقتصادی مالی دیوان عدالت اداری، دستورالعمل‌های صادره را صرفاً در مورد سال‌های بعد از سال ۱۳۹۵ لازم الاجرا می‌داند و ضمن وارد دانستن شکایت مؤدی، رأی هیئت تجدیدنظر حل اختلاف مالیاتی را نقض و برای رسیدگی مجدد به شعبه هم‌عرض ارسال می‌کند.

۳- دادنامه شماره ۲۲۷۲ شعبه چهارم تجدید نظر دیوان عدالت اداری مورخ 1398/12/18
در این دادنامه شاکی تقاضای نقض دادنامه ۱۴۶۶ را نموده بود که شعبه چهارم با ارائه دلایل دادنامه ۱۴۶۶ و رای صادره از جانب شعبه سوم دیوان عدالت اداری را عینا تایید نمود.

۴- دادنامه شماره ۲۱۱ شعبه پانزدهم دیوان عدالت اداری
در این دادنامه شاکی با استناد به برخی مواد قانونی از جمله ۲۳۷، ۲۴۸ و ۱۵۷ و رای هیئت تخصصی دیوان عدالت اداری به شماره ۱۳۱ مورخ ۲۷/۰۶/۱۳۹۷ به نحوه عمل هیئت حل اختلاف تجدید نظر و همچنین دستورالعمل شماره ۵۰۵ سازمان اعتراض می نماید که شعبه پانزدهم دیوان عدالت اداری رای به ورود شکایت و لزوم رسیدگی مجدد بوده است.

با توجه به آرا و دادنامه های صادره فوق و سوابق امر ملاحظه می شود که رویه دیوان عدالت اداری در این خصوص یکسان نبوده و در برخی مواقع با سلیقه همراه است. منتهی مرجع دیوان عدالت اداری همچنان یکی از مراجع بسیار مهم در امر دادرسی مالیاتی می باشد که هر مودی مالیاتی جهت احقاق حقوق خود می تواند به این مرجع رجوع نماید.

۵- دادنامه ۱۵۱۱ الی ۱۵۲۱ هیات تخصصی دیوان عدالت اداری مورخ 1399/12/17
پس از شکایت ده صنف و اتحادیه برای ابطال بخشنامه ۱۶/۹۹/۲۰۰ و رسیدگی های قبل از سال ۱۳۹۵ رای شماره هیات تخصصی دیوان عدالت اداری با توجه به مرتفع شدن ایرادات قبلی بخشنامه های رسیدگی به تراکنش های بانکی و همچنین بندهای ۹ و ۱۲ و ۱۸ بخشنامه نهایتا رای به رد شکایت صادر نمود.

ابطال بخشنامه بانکی

در موارد متعددی به دیوان عدالت اداری از سازمان امور مالیاتی در مورد بخشنامه 200/99/16 و بخشنامه های قبل شکایت شده که تمام آنها توسط دیوان رد شده و بخشنامه سازمان امور مالیاتی در خصوص رسیدگی به تراکنش بانکی را قانونی دانسته است.

حد آستانه تراکنش های بانکی

گرچه در بخشنامه جدید رسیدگی به تراکنش های بانکی حد نصاب رسیدگی به تراکنش های بانکی برداشته شده است اما طبق آیین نامه تبصره ۵  ماده ۱۶۹ مکرر کماکان حد آستانه رسیدگی به تراکنش های بانکی مشکوک ۵ میلیارد تومان درنظر گرفته شده است.

نحوه بررسی تراکنش های بانکی

در این نوع رسیدگی جمع تمام واریزی هایی که به تمام حساب های بانکی یک شخص واریز شده بررسی می شود و ملاک جمع واریزی است. سازمان مالیاتی در خصوص برداشت پول از حساب کاری ندارد و فقط موضوع واریزی می باشد چرا که مبلغ واریزی می تواند ماهیت درآمدی داشته باشد که در این نوع رسیدگی هدف سازمان وصول مالیات از درآمد مودیان است.

نحوه بررسی تراکنش های بانکی و نوع رسیدگی در بخشنامه رسیدگی به تراکنش های بانکی به شماره 200/99/16 به صورت کامل توضیح داده شده است.

تراکنش های بانکی معاف از مالیات

موارد زیر هنگام رسیدگی به تراکنش های بانکی پالایش و معاف از مالیات می شوند:

 • تراکنش‌های بانکی مربوط به اعضای هیئت مدیره و سهامداران اشخاص حقوقی با تائید شخص حقوقی مورد نظر
 • دریافتی و پرداختی مرتبط به حق شارژ
 • دریافتی و پرداختی به حساب بستگان (در صورتی که ماهیت درآمدی آن توسط اداره امور مالیاتی اثبات نشود)
 • تسهیلات بانکی دریافتی
 • انتقالی بین حساب‌های شخص
 • انتقال بین حساب‌های شرکا در مشاغل مشارکتی
 • تنخواه‌های واریزی به حساب اشخاص توسط کارفرما با تائید کارفرمای ذی‌ربط
 • دریافت‌ها و پرداخت‌های سهامداران و اعضای هیئت مدیره اشخاص حقوقی که طرف مقابل آن در دفاتر شخص حقوقی در حساب‌های دریافتنی و پرداختنی (جاری شرکا) منظور شده است.
 • قرض و ودیعه دریافتی و پرداختی
 • وجوه دریافتی ناشی از جبران خسارت
 • انتقالی بین حساب‌های بانکی اشخاص در صورتی که مربوط به درآمد نباشد
 • مبالغ دریافتی و پرداختی اشخاص به عنوان واسط با توجه به فضای کسب و کار اشخاص حقیقی

غیرقانونی بودن تشخیص مالیات بر اساس تراکنش های بانکی

وقتی کلمه “غیرقانونی بودن” را به کار می بریم باید بتوانیم این موضوع را اثبات کنیم. موضوعی که هست طی این چند سال هنوز هیچ کسی نتوانسته غیرقانونی بودن آن را در بالاترین مرجع قضایی کشور یعنی دیوان عدالت اداری اثبات کند چرا که در صورت اثبات غیرقانونی بودن دیوان مانع رسیدگی تراکنش های بانکی سازمان امور مالیاتی می شود و حکم ابطال بخشنامه تراکنش بانکی را صادر می کند.

در ادامه قصد داریم تا قانونی بودن مالیات بر اساس تراکنش های بانکی را بیان کنیم چرا که در گذشته این قوانین تصویب شده و هم اکنون با وجود بخشنامه های جدید وجهه جدیدی به خود گرفته اند.

ماده 227 قانون مالیات های مستقیم

ماده 227ـ در مواردی که اظهارنامه و ترازنامه و حساب سود وزیان مودی حسب مورد قبول می‌شود و همچنین پس از تشخیص‌ علی الرأس و صدور برگ تشخیص‌، چنانچه ثابت شود مودی‌ فعالیت‌هایی داشته است که درآمد آن را کتمان نموده است و یا اداره امور مالیاتی در موقع صدور برگ تشخیص از آن مطلع‌ نبوده‌اند، مالیات باید با محاسبه درآمد ناشی از فعالیت‌های مذکور تعیین و مابه ‌التفاوت آن با رعایت مهلت مقرر در ماده ( 157) این‌ قانون مطالبه شود.

ماده 229 قانون مالیات های مستقیم

ماده 229- ‌اداره امور مالیاتی می‌توانند برای رسیدگی به اظهارنامه یا تشخیص هرگونه درآمد مودی به کلیه دفاتر و اسناد و مدارک مربوط مراجعه ‌و رسیدگی نمایند و مودی مالیات مکلف به ارائه و تسلیم آنها می‌باشد وگرنه بعدا به نفع او در امور مالیاتی آن سال قابل استناد نخواهد بود مگر آن­که ‌قبل از تشخیص قطعی درآمد معلوم شود که ارائه آنها در مراحل قبلی به عللی خارج از حدود اختیار مودی میسر نبوده است.

حکم این ماده مانع از آن نخواهد بود که مراجع حل اختلاف برای تشخیص درآمد واقعی مودی به اسناد و مدارک ارائه شده از طرف مودی استناد ‌نمایند

ماده 231 قانون مالیات های مستقیم

ماده 231- در مواردی که ‌ادارات امور مالیاتی کتبا از وزارتخانه‌ها، موسسات دولتی، شرکت‌های دولتی و نهادهای انقلاب اسلامی و شهرداریها و‌سایر موسسات و نهادهای عمومی غیردولتی اطلاعات و اسناد لازم را در زمینه فعالیت و معاملات و درآمد مودی بخواهند مراجع مذکور مکلف­اند‌ رونوشت گواهی شده اسناد مربوط و هر گونه اطلاعات لازم را در اختیار آنان بگذارند مگر این­که مسئول امر ابراز آن را مخالف مصالح مملکت اعلام ‌نماید که در این صورت با موافقت وزیر مسئول و تأیید وزیر امور اقتصادی و دارایی از ابراز آن خودداری می‌شود و در غیر این صورت به تخلف مسئول ‌امر با اعلام دادستانی انتظامی مالیاتی در مراجع صالحه قضایی خارج از نوبت رسیدگی و حسب مورد به مجازات مناسب محکوم خواهد شد. ولی در‌مورد اسناد و اطلاعاتی که نزد مقامات قضایی است و مقامات مزبور ارائه آن را مخالف مصلحت بدانند، ارائه آن منوط به موافقت دادستان کل کشور‌ خواهد بود.

تبصره- در مورد بانکها و موسسه‌های اعتباری غیربانکی، سازمان امور مالیاتی کشور اسناد و اطلاعات مربوط به درآمد مودی را از طریق وزیر امور ‌اقتصادی و دارایی مطالبه خواهد کرد و بانکها و موسسه‌های اعتباری غیر بانکی موظفند حسب نظر وزیر امور اقتصادی و دارایی اقدام نمایند.

ماده 30 قانون مالیات بر ارزش افزوده

ماده 30- کلیه بانکها، موسسات وتعاونی های اعتباری، صندوق های قرض الحسنه وصندوق تعاون مکلفند صرفا اطلاعات واسناد لازم مربوط به درآمد مودیان را که در امر تشخیص و وصول مالیات مورد استفاده می باشد، حسب درخواست رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور به سازمان مزبور اعلام نمایند. اشخاص مزبور در صورت عدم ارائه اطلاعات واسناد مذکور مسئول جبران زیان وارده به دولت خواهند بود.

بخشنامه جدید سازمان امور مالیاتی در خصوص تراکنش بانکی

بخشنامه شماره 200/1401/11 مورخ 1401/02/11 از سوی سازمان مالیاتی در خصوص “نحوه بررسی و رسیدگی به اطلاعات پولی و مالی واصله از جمله تراکنش های بانکی” صادر شده است که متن آن به شرح زیر است:

نظر به برخی اعتراضات واصله در خصوص نحوه رسیدگی به تراکنش های بانکی و به منظور تکریم مودیانی که در موعد مقرر نسبت به تسلیم اظهارنامه مالیات بر درآمد اقدام نموده اند و در راستای مفاد بند ۱۳ بخشنامه شماره 200/99/16 مورخ 1399/01/31 مبنی بر عدم ورود به مواردی که امکان دسترسی به حسابهای بانکی برای ادارات امور مالیاتی وجود داشته است و همچنین مفاد بند ۱۸ بخشنامه یادشده با موضوع مبنا بودن اظهارات مکتوب مودیان (مادامی که اسناد و مدارک مثبته ای دال بر خلاف اظهارات یاد شده به دست نیاید)، مقرر می گردد: ادارات امور مالیاتی از رسیدگی به تراکنش های بانکی سال های ۱۳۹۷ و قبل مربوط به سنواتی که مودیان مذکور اظهارنامه خود را تسلیم نموده و تا تاریخ صدور این بخشنامه، تراکنش مذکور رسیدگی و منجر به صدور برگ تشخیص مالیات نگردیده، اجتناب نمایند و اطلاعات تراکنش های بانکی مربوط به این دسته از مودیان را جهت پالایش مجدد و مطابقت با کلیه اطلاعات موجود در بانک های اطلاعاتی سازمان به معاونت فناوری سازمان (دفتر علوم داده های مالیاتی) ارسال نمایند.

رعایت کلیه مفاد بخشنامه شماره 200/99/16 مورخ 1399/01/31 علی‌الخصوص بندهای “1”،”9″،”11″،18″، آن به منظور جلوگیری از ورود به امر حسابرسی تراکنش های بانکی در موارد غیرضروری، مستندسازی گزارش‌های رسیدگی با استفاده از شواهد کافی و قابل اطمینان، پرهیز از حدس وگمان تعیین شغل مودی بدون وجود مستندات، پذیرش اظهارات مکتوب مودیان در خصوص ماهیت هر یک از تراکنش های بانکی سال ۱۳۹۷ و قبل از آن (در صورتی که اسناد و مدارک مثبته ای دال برخلاف اظهارات مودی به دست نیاید) در رسیدگی به تراکنش های بانکی مورد تاکید می باشد.

داود منظور

بخشنامه جدید تراکنش های بانکی

بخشنامه جدید تراکنش های بانکی

چگونه از تراکنش های بانکی خود در سازمان امور مالیاتی دفاع کنیم

در صورتیکه نیاز به مشاوره در این خصوص دارید با شماره تلفن 09304537723 تماس حاصل فرمایید.

 

در صورت داشتن سوال در خصوص مالیات بر تراکنش های بانکی، در قسمت دیدگاه های همین صفحه مطرح کنید تا در اولین فرصت به سوال شما پاسخ داده شود.

 

هنگام ثبت دیدگاه موبایل خود را وارد کنید تا بعد از پاسخ به دیدگاه شما از طریق پیامک اطلاع رسانی شود.

برچسب ها:

نظرات

104 نظر در مورد مالیات تراکنش های بانکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 1. سلام
  من مدت 3ساله که در یک شرکت به عنوان تنخواه گردان مشغول هستم متاسفانه در این مدت مبالغ تنخواه و حقوق پرسنل به حساب شخصی خودم واریز میشه که همین گردش حساب باعث شده که یارانه معیشتی بهم تعلق نگیره، حالا نگرانم که فردا روز برام مالیات در نظر گرفته بشه، راه چاره چیست؟ به اداره مالیات مراجعه کردم گفتن نامه از شرکت بگیر و لی نمیدونم چجور نامه ای بگیرم و برای کجا بگیرم که بعدا دچار مشکل نشم؟ راهنمایی کنید لطفا

  11

  1. سلام به شما
   برای افرادی که تنخواه هستند بهترین راه این است که یک حساب به نام خود شرکت افتتاح شود و در اختیار تنخواه گردان قرار گیرد. اگر گردش حساب شخصی شما زیاد نبوده است به لحاظ مالیاتی ایراد ندارد اما اگر گردش مالی خیلی بالایی داشته اید بهتر است که مراقب باشید زیرا در سال 97 اگر بیشتر از 5 میلیارد تومن گردش بانکی داشته باشید سازمان امور مالیاتی برای شما پرونده تشکیل می دهد. ضمنا این مبلغ برای سال 99 احتمالا به 200 میلیون تومان کاهش یابد یعنی اگر حساب بانکی شما بیشتر از 200 میلیون گردش داشته باشید سازمان برای شما تشکیل پرونده می دهد و برگ تشخیص صادر می کند.
   موفق باشید.

   24

 2. ممنون از راهنماییتون
  بنده بعد از داستان یارانه معیشتی همین کار رو کردم و حساب شکرکت دارم کار میکنم و دیگه پولی به حسابم نمیاد ولی برای سال 96 و 97 و 98 چکار بکنم که مالیات برام محاسبه نشه؟ چون همکاریم با شرکت موقتیه و میخام تا براشون کار میکنم تکلیفم روشن بشه.
  در ضمن شرکت کلیه مسائل مالیاتیشو رعایت میکنه و مرتب مالیات حقوق و بیمه و مالیات درآمدش رو پرداخت میکنه ( قصد فرار مالیاتی نداره)

  14

  1. با توجه به اینکه گردش حساب شما زیر 2 میلیارد تومن بوده و قانون براساس 5 میلیارد بوده است شما مشمول مالیات نمی شوید. اما برای جلوگیری از هر گونه ابهام به حوزه مالیاتی مراجعه کنید و ازشون بخواهین که از کد ملی شما استعلام بگیرند و اگر مبلغی به عنوان مالیات برای شما در نظر گرفته بودند یک نامه از شرکت تهیه کنید که این گردش حساب برای شرکت و بعنوان تنخواه بوده است. ضمنا در هنگام رسیدگی مالیاتی شرکت گردش حساب تنخواه به آنها ارائه می شود و این مورد به سادگی قابل ردگیری است و پرونده شما مختومه می شود.

   18

 3. سلام
  بنده مدیر سایت خرید و فروش ارزهای مجازی هستم و مثلا ۱۰ میلیون میخرم و ۱۰ و ۱۰۰ میفروشم و مجدد ۱۰ تومن میخرم. بالای ۵ میلیارد بره باید مالیات بدم؟ از نظر مالیتات کارم قانونی محسوب میشه؟ سایتی وجود نداره بشه چک کرد برای کد ملی مالیات اومده یا نه؟
  ممنون

  12

  1. سلام
   برای اینگونه خرید و فروش ها با توجه به نکات زیادی که باید رعایت می شود توصیه می گردد بصورت تلفنی تماس بگیرید تا بقیه جوانب معاملات شما بررسی گردد.

   11

  2. سلام بنده دامدارم ..در عین حال خریدو فروش دام هم میکنم بیشتر میشه گفت شغلم خریدو فروش دام از شتر گرفته تا بز و گوسفند سوالم اینه ممکنه من تو یک ماه صدتا بز و گوسفند بفروشم ده پونزده تا هم شتر پول این دام یکجا بحسابم نمیاد گاهی چک گاهی کارتخوان سیار دارم و بیشترم از کارتخوان ک شخصی خریدم ‌و احتمالش هست بالای یکو نیم میلیارد تراکنش داشته باشم..برای کارتخوان هم مالیات میخوره3

   15

   1. سلام به شما
    تراکنش های بالای 5 میلیارد تومان در سال رسیدگی می شوند. ضمن اینکه با توجه به قوانین جدید دستگاه پوز شما باید دارای کلاسه مالیاتی باشد و در غیراینصورت تا پایان دیماه قطع می شود

    15

 4. سلام و عرض ادب، یکی از دوستان ما یه پولی دارن که میخوان گردش حساب داشته باشن(منظور از گردش از حساب خود به حساب دیگری که قدرت جذب داشته باشد منتقل و دوباره به حساب خودش برگشته شود) یه گردش حساب، برای این کار چقدر مالیات باید پرداخت کند؟ (حساب ایشون بالق بر ۲۰۰، ۳۰۰ میلیارد هستش) ممنون میشم جواب سوال بنده رو بدین، سپاسگزارم.

  11

 5. سلام و وقت بخیر
  متاسفانه امروز از اداره مالیات تماس گرفتند با من و حضوری رفتم. یه برگه بهم دادن که لیست چندتا حساب من داخلش بود. یکی از حسابها، نزدیک به دویست میلیارد تومن ورودی و همان مقدار هم خروجی داشته که مربوط به سال 96 میشه.
  من برای یه شرکت خارجی کار میکنم و اون سالها، اون شرکت از حساب من برای مبادلات ریالی خودش استفاده میکرد. و در سال 96 که اخبار رو شنیدم از شرکت خواستم دیگه از حساب من استفاده نکنند که دیگه استفاده فقط برای مصارف شخصی خودم شد.
  امروز در اداره مالیات در مورد اون گردش حساب پرسیدند و من نمیدونم چی جواب باید بدم؟ اسنادی هم ندارم بدم و اون شرکت هم در ایران نیست که بخواد گردن بگیره. نگران هستم خیلی چون با فرمولی که شما گفتین عملا یه عالمه من بدهکار مالیاتی محسوب میشم. ممنون میشم راهنمایی بفرمایین.

  21

 6. سلام…من چند تا سوال دارم…
  من در یک شرکتی کار میکنم حقوقم با عیدی و پاداشت،سالانه تقریبا 70 میلیون تومان میشه.
  خودم هم تو خرید و فروش ارز دیجتالی هستم ینی ماهانه تقریبا بالا 100میلیون تومن شاید گردش حساب داشته باشم.این کار سود زیادی برام نداره ولی (چون واریز و برداشت و انتقالی از یک کارتم به کارت دیگرم زیاد انجام میدم) که همین امر موجب گردش حساب میشه…
  از شرکت هم برای امورات بانکی تقریبا چندتا ساتنا به مبلغ 200,000,000 به بالا با حساب خودم انجام دادم چون بانک چک را مستقیم نمیزد و مجبور میشدم پول رو بریزم به حساب خودم و بعد ساتنا کنم…
  حالا سوال من اینه من برای این گردش حساب دادخواهی نمیشم؟
  یا ازم مالیات نمیگیرن؟ یا اگر هم مالیات بگیرن چه زمانی میگیرن؟
  یا اگر هم توضیح قابل توجهی با نامه و اسناد کتبی شرکت برای حقوقم یا حواله هایی که برای شرکت انجام دادم ارائه بدم باز برای گردش حسابی شخصی که توسط ارز دیجیتالی انجام میدم مالیات نمیگیرند؟

  23

  1. سلام دوست خوبم
   شما سه منبع درآمدی دارید که به شرح زیر است:
   1- در یک شرکت کارمند هستید. پاسخ: در این حالت شرکت از حقوق شما مالیات را کسر و به حوزه مالیاتی پرداخت می کند و نگرانی بابت پول واریزی حقوق وجود ندارد.

   2- ارز دیجیتال معامله می کنید. پاسخ: برای گردش 100 میلیون مشکلی بوجود نمی آید

   3- گردش حساب مربوط به امورات شرکت. پاسخ : طبق بند الف ماده 9 بخشنامه تراکنش های بانکی این مورد هم برای شما خللی وارد نمی کند

   13

 7. درود بر دوستان
  سوالی که اینجا برایم باقی میماند این است که بنده گردش مالی بیش از ۵ میلیارد داشتم و به خاطر کرونا دو ماه آخر سال کامل در ضرر بودم
  و آخر سال با توجه به حساب و کتاب شخصی خودم دچار ضرر هم شدم در این شرایط مالیات را چگونه میخواهند حساب کنند.

  20

  1. سلام دوست عزیز
   اخذ مالیات از مجموع درآمد شماست. در ماده 94 قانون مالیات کلمه درآمد را تعریف کرده است و مالیات از سود نهایی شما گرفته می شود که اگر زیان ده بوده اید که طبیعتا مالیاتی هم پرداخت نمی کنید. اما در نظر داشته باشید که برای گردش حساب بانکی باید تمام گردش ها دارای رسمیت و مستندات لازمه باشد که دچار مشکل نشوید
   موفق باشید

   20

 8. سلام
  فرمودید بیش از ۵ میلیارد گردش بانکی پرونده تشکیل میدن
  برای سال ۹۹ چقدره؟
  و اینکه مناطق آزاد چطور؟

  14

  1. سلام دوست عزیز
   برای سال 99 همان 5 میلیارد تومن هست ولی صحبت از تصویب عدد 500 میلیون تومان گردش بوده اما هنوز بخشنامه ای در این زمینه صادر نشده است

   25

  1. سلام من کارم خرید و فروشه، تو بازار معامله میکنم مثلا ۵۰ میلیون جنس میخرم و میفروشم یعنی دست به دست میکنم و سودی حدود ۷۰۰۰۰۰ تا ۱ میلیون تومن به دست میارم تراکنش بانکیم بالاست ولی سودی که میبرم کمه ماهی حدودا ۲۵ میلیون، چقد مالیات بهم تعلق میگیره ؟ تراکنشام از طریق ساتنا انجام میشه

   1

   1. سلام مالیات برسود شما محاسبه می شود اما به شرط تسلیم اظهارنامه
    با توجه به گردشی که ایجاد میکنید توصیه میشود جهت جلوگیری از مشکلات بعدی حتما تشکیل پرونده مالیاتی و اقدامات بعدی رو انجام بدین.

    1

 9. سلام من دفتر پیشخوان دارم و واسه کارای داداشم ک خریدو فروش گل و گیاه داره ی سری کارت کشیدم تا دستگاه پوزش بیاد. تقریبا بالای سیصد میلیون از اول 99 تا ب امروز گردش حسابم شده. موجودی کل حسابام صد میلیونم نمیشه. سوالم اینه ک واسه این سیصد میلیون سال دیگه مالیات میاد واسم. اگه آره چقدره مالیات؟

  11

  1. سلام دوست عزیز
   در صورتیکه مالیات باید پرداخت کنید که درآمدی داشته باشید. در صورتیکه بتوانید اثبات کنید که این حساب مربوط به دریافت و پرداخت بوده و درآمد نبوده مالیاتی ندارد هر چند که باید گردش حساب بانکی کاملا بررسی شود و بنده نمیتوانم نظری اعلام کنم. اما توصیه می کنم دیگر این روش را ادامه ندهید چرا که عواقب دارد
   موفق باشید

   11

   1. سلام بنده متصدی واحد فروش بلیت مترو هستم شاید روزانه یکی دو میلیون از فروش بلیت پول بحساب شخصی ما میاد ک مثلا روز بعد یا دوروز بعد باید از کارت شخصی این پولو تسویه کنیم با شرکت خواستم بپرسم با توجه ب اینکه حدودا ۳۵۰ متصدی هستیم همه این پولها هم مقصدش مشخصه مالیات ب ما مربوط میشه ممنونم

    7

 10. سلام گردش مالی دقیقا چطور حساب میشه
  چون من هر طوری که حساب کردم و وارد کردم وارد نشد و موفق به ارسال اظهار نامه مالیاتی نشدم به خاطر خالی بودن همین قسمت

  10

 11. سلام وقت بخیر.
  میخواستم بدونم آیا هنوز گردش حساب ۵ میلیارد ملاکهیا قانون عوض شده مثلا من مجموع حسایهای بانکیم حدود ۴۰۰ میلیونه که در چند تا بانک مختلفه که از کار واسطه گری و تدریس خصوصی و پس انداز جمع شده که قاعدتا مدرکی برای اثبات اینها ندارم آیا مشمول مالیات میشم؟
  ممنون از وقتی که بابت پاسخگویی میگذارید

  9

  1. سلام دوست خوبم
   ملاک سازمان مالیاتی براساس 5 میلیارد هست اما به مکرر دیده شده که حسابهای زیر 1 میلیارد هم رسیدگی می شوند.

   9

 12. سلام و عرض ادب به من امروز زنگ زدن گفتن كه برايه ماليات سال ٩٣ برم اداره ماليات من چون اونموقع تو كار خريدو فروش ماشين صفر بودم مبالغ بالا ولي سوده هر ماشين ٢٠٠ هزار تومن بود ميخواستم سوال كنم از درامد ماليات ميگيرن يا از كل مبالغه واريزي بطور مثال من ٤٠٥ اون موقع خريدم ٢٧ مليون فرداش فروختم ٢٧/٢٠٠ منتها چون تو تعداده مبالغ وردوي و خروجي زياد شده اينو بر چه مبناعي محسابه ميكنن

  14

  1. سلام دوست خوبم
   مبنای اخذ مالیات میزان درامد شماست و سازمان در این مرحله قصد رسیدگی به حساب بانکی شما را دارد که شما باید براساس مستنداتی که دارید میزان درامد خود را اثبات کنید

   14

 13. سلام،آقای عظیمی
  من پنج سال پیش با یکی از دوستان صمیمی شراکت کردم در کار خدمات لاستیک کامیون،من در کنار کار خدماتی خرید و فروش لاستیک هم انجام میدادم با وجود اینکه شریکم هیچ دخل و تصرفی چه توی کار وچه در خرید وفروش نداشتن و تمام امور به عهده من بوده و ایشون مثل یه کارگر اومدن و رفتن و حالا به دلایل کاری قصد جدا شدن داریم ولی ایشون میگن من متضررشدم و سهم من بیشتر بوده ما به این خاطر که رفاقتی کار کردیم هیچ رسیدی از هم نداریم و دفتر حساب سالهای گذشته هم موجود نیست که البته اشتباه من بوده به همین خاطر از پرینت حساب و دستگاه پوز استفاده کردیم ولی مبالغ به این خاطر که اجناس مال ما نبوده و ما فقط خرید و فروش کردیم غیر واقعیه وتنها سود کمی مال ما بوده مثال ماه گذشته هفتاد میلیون پول جابه جا شده ولی سود ما بیست میلیون بوده که
  با کسر هزینه ها کمتر هم میشه ولی شریکم قبول نداره و خودشو به نادانی میزنه متاسفانه نه فاکتور خرید داریم نه فروش البته دریافتی از طریق دستگاه پوز کمتره حدود پنجاه میلیون،در کل پرینت دو سال گذشته حدود دو میلیارد بوده که یک چهارم این مبلغ اصولا مال ما نبوده و مال همسایه ها و دوست آشنا بوده که از دستگاه ما استفاده کردن و تنها در حدود پانصد میلیون از طریق دستگاه پوز ثبت شده و بقیه از طریق انتقال بانکی بوده ، دستگاه پوز به اسم خود منه حالا از شما خواهش میکنم که من رو راهنمایی کنین که حسابرسی ما چگونه خواهد بود و در صورت مراجعه به مراجع قضایی ایا مشمول مالیات و جریمه خواهم شد؟و چطور میتونیم با هم کنار بیایم،با نهایت تشکر.

  10

 14. سلام، من فریلنسر و برنامه نویس هستم و خدمات فضای مجازی به مشتریان خارجی از سراسر جهان ارائه میدم و درآمد حاصل از اون رو به صورت ارز های دیجیتال دریافت میکنم و در بازار های جهانی مبادلات ارز های دیجیتال هم فعالم و گاها اون ها رو برای مصرف در کشور به ریال تبدیل میکنم، من شرکتی ندارم و برای خودم کار میکنم و کارهایی که انجام میدم اصلا از نظر قوانین کشور در طبقه بندی شغلی به حساب نمیاد و قانونی براش تعریف نشده و برای همین پرونده مالیاتی هم ندارم و از طرفی تراکنش های ریالی من در سال بیش از 5 میلیارد هست، تکلیف مالیاتی برای افرادی مثل من چیه؟ و با این اوصاف چند درصد مالیات باید بپردازم؟

  19

  1. سلام دوست خوبم
   برای ارز دیجیتال قوانین اولیه تصویب شده اما به حالت تعلیق در آمده و بانک مرکزی در حال تنظیم آیین نامه مربوط به آن هست که بزودی منتشر می شود و مسائل مربوط به رمز ارزها وجاهت قانونی پیدا می کنند.
   اما در حالت فعلی چون شما درامد دارید باید مالیات خود را براساس درامد پرداخت کنید و چون شخص حقیقی هستید برمبنای ماده 131 محاسبه می شود.

   11

   1. ممنون از پاسختون جناب عظیمی فرد، بنده ماده 131 رو مطالعه کردم ولی از اونجایی که کلا خیلی از موضوعات حقوقی مخصوصا در ایران سر در نمیارم دو پرسش دارم، چون درآمد و سود سالانه من به صورت رمز ارز هست و طبیعتا من همه اون رو به ریال تبدیل نمیکنم، بنابراین فقط بخشی از اون درآمدم که به طور اتفاقی به ریال تبدیل میکنم مشمول مالیات ایران میشه و باید اظهار بشه یا کل درآمدم اعم از رمز ارز و ریال؟

    و پرسش دیگه اینکه به فرض بنده امسال فقط برای یک بار بخوام معادل 50 میلیارد از دارایی رمز ارزم رو برای خرید خانه و خودرو در ایران به تومان تبدیل کنم و اون رو به حساب بانکی انتقال بدم و سپس برداشت کنم، با توجه به این که تابحال با سازمان مالیات ایران سر و کار و سابقه و پرونده ای درش نداشتم و اونها تا الان از کار و درآمد من بی خبر هستن و با توجه به قانون جدیدی که حساب های با گردش مالی سالانه بیش از 5 میلیارد ریپورت و مشمول مالیات سالانه میشن، بعد از این کار چه اتفاقی برام میوفته و ممیزین مالیاتی با چه عناوین و سوالاتی به سراغ من خواهند اومد و نهایتا از این مبلغ چقدرش رو باید مالیات بپردازم و تحت چه عناوینی و محاسباتش چگونه خواهد بود؟ اونطور که من البته بدون در نظر گرفتن تبصره هاش محاسبه کردم باید سر از حدود 9/5 میلیارد دربیاره!!! درسته یا انشاالله من از این قانون و نحوه محاسباتش سر در نیاوردم؟! سپاسگزارم.

    18

    1. خواهش میکنم
     این مورد باید بررسی شود. لطفا با شماره ای که در پشتیبانی سایت ذکر شده تماس بگیرید

     19

 15. سلام پدر بنده يك حساب ب عنوان واريزي سود از بانك دارد ك سود حدود ٦٠٠ مليون و يك حساب بابت اجاره هاي مغازه هاشون ك كاملا ماليات اونهارو هر سال ميدن ميخواستم ببينم بابت اين حساب ها بايد پرونده تشكيل شود

  22

 16. سلام آقای عظیمی فرد

  آیا مشخص هست که پس از تعیین تکلیف مالیات عملکرد ، ارزش افزوده چگونه حسب میشه ؟
  از جمع کل گردش حساب ارزش افزوده میگیرن ؟
  یا ارزش افزوده از سود شناسایی شده رو میگیرن ؟

  11

  1. سلام به شما
   بعد از رسیدگی عملکرد عدد فروش که مشخص شد براساس آن اداره ارزش افزوده می تواند مالیات خود را مطالبه کند

   12

 17. سلام خسته نباشیداگرفردی فوت نمایدواظهارنامه تسلیم ننموده باشدووجودی بانکی۱۰میلیوت باشدمالیات آن چه مقداری است؟

  11

  1. سلام دوست خوبم
   اگر اظهارنامه تسلیم نکنید نمی توانید از حساب بانکی متوفی پولی برداشت کنید. در صورتی که موجودی حساب او 10 میلیون باشد 3 درصد مالیاتش می شود. البته در نظر داشته باشید اول تمام مطالبات و تعهدات و دیون متوفی محاسبه می شود سپس براساس دارایی های او مالیات اخذ می شود
   موفق باشید

   13

 18. سلام وقت بخیر ما حساب مشترک داریم و گردش ۵ میلیارد رو رد شده چطور حساب میشه؟
  کاسب بازار هستیم

  12

  1. سلام وقت شما هم بخیر
   جمع تمام حسابهای یک کد ملی اگر از 5 میلیارد رد بشه مورد رسیدگی قرار میگیره و تراکنش هایی که از انها درامد داشته اید احراز و مالیاتش رو باید پرداخت کنید

   13

 19. سلام وقت بخیر ،بنده تو مغازه خرید و فروش آبشده طلا مشغول به کار هستم که کارفرمام از حساب من برای خرید فروش طلا استفاده میکنن همچنین حساب های خودشون سوال اینه که پولی که به حساب من واریز میشه همون مبلغ برداشته میشه تو همون روز و مبالغ ورود و خروج تو ۵ ماه ۱۴ میلیارد برای این گردش حساب مالیات تعلق میگیره؟

  13

  1. سلام
   تمام واریزی هایی که به حساب بانکی انجام می شود به منزله درامد است مگر اینکه خلاف آن ثابت شود مانند: حسابهای دریافتنی، تسهیلات، معامله ملک و خودرو و….
   در این صورت حساب شما مورد رسیدگی مالیاتی قرار میگیرد و بعد از محاسبه درامد شما مالیات اخذ می شود. در صورت نیاز به مشاوره بیشتر با شماره 09304537723 تماس حاصل فرمایید

   12

 20. سلام عرض ادب دارم .عرض شود من تو یه مغازه طلا فروش آبشده کار میکنم از حساب من استفاده میکنن به طوری که روزی 200میلیون به حسابم واریز میشه تو همان روز هم برداشته میشه تو 5 ماه کل ورود خروج مبالغ حول حوش 15 میلیارده به اسمم نه سند هست نه پروانه ای برای این شرایط برام مالیات در نظر گرفته میشه؟

  14

  1. برای گردش های بالای 5 میلیارد حساب بانکی شما رسیدگی مالیاتی می شود از درامد شما مالیات اخذ می شود که البته باید درامد شما احراز شود

   12

 21. سلام
  من کارم ارز دیجیتال هست. مدل کارم اینطوریه که مثلا 40 میلیون ارز میخرم و مثلا 40.5 میفروشم و میاد تو حسابم. دوباره این مبلغ رو میخرم و همینطوری ادامه پیدا میکنه. نتیجتا گردش مالی خیلی بالاست ولی سود پایینه (حتی تو برخی معاملات ممکنه ضرر کنم. مثلا 40 میلیون میخرم اما 39 میلیون میفروشم. اما تو همین ضرر، 79 میلیون گردش حساب داشتم). واریز و برداشت حساب ها هم به صرافی های داخلی ارز دیجیتال هست. این مورد براش پرونده تشکیل میشه؟ و اینکه مبلغ سود من رو دارایی چطوری تعیین می کنه؟

  11

  1. سلام دوست خوبم
   اگر در صرافی ها داخلی دارای مجوز فعالیت می کنید مانعی ندارد. اما با توجه به شرایط موجود تمام صرافی های ارز دیجیتال در کشور فاقد مجوز از بانک مرکزی هستند

   12

 22. طبق این قانون مثلا اگر کسی یک خانه بفروشه به مبلغ 5 میلیارد تومن و خانه دیگری بخره به مبلغ 6 میلیارد، پرونده براش تشکیل میشه؟ چقدر باید مالیات بده؟

  14

  1. اگر هم تشکیل پرونده شود فاقد اثار مالیاتی است. چون هنگام معامله ملک مالیات آن پرداخت می شود و گردش حساب بانکی که ایجاد می شود مشمول مالیات نمی شود

   11

 23. سلام
  من میخوام مقداری ارز دیجیتال و یه تیکه زمین و یه خونه بفروشم و یه سری خرید دیگه بکنم. مثلا یه خونه دیگه و ماشین بخرم. مبلغ کل تراکنش ها بیشتر از پنج میلیارد میشه. این مالیاتش چطوری محاسبه میشه؟

  12

  1. این معامله مشمول مالیات نمی شود چون هنگام معامله ملک و ماشین مالیاتش در دفترخانه اخذ می شود

   12

 24. سلام-وقت شما بخیر- ورودی حساب من تا برج ده امسال به چهار میلیارد رسیده – تو بخش حسابداری کار میکنم- اداره مالیات از کل تراکنشها مالیات میگیره یا فقط وردی حساب رو ملاک قرار میده ؟ ممنون میشم راهنمایی کنید

  12

  1. سلام وقت شما هم بخیر
   ملاک اداره مالیات جمع واریزی حساب هست که براساس آن درامد محاسبه می شود

   13

 25. سلام ممنون مشم پاسخ بنده رو بدید خیلی مهم است .من حدود یک ساله که در بازار های جهانی کار میکنم و معامله گر هستم و در بازار های بورس جهانی معامله میکنم و سود بنده به دلار است و از طریق صرافی های انلاین پول رو تبدیل به ریال میکنم .اگر بیش از 5 میلیارد پول چینج کنم و برداشت داشته باشیم به حسابمون واریز بشه باید مالیات بدم؟ و ایا مشکلی نداره؟ اگر هم بر فرض مثال مالیات براش در نظر گرفته بشه با پرداخت مالیات مشکل حل میشود و دیگه مشکلی ندارد؟و کلا پولی که از خارج از کشور از طریق سود در بازار های مالی کار کنیم و بخوایم تبدیل به ریال کنیم و به حسابمون واریز شه مشکلی که ندارند درسته؟لطفا راهنماییم کنید خیلی مهمه ممنون میشم

  13

 26. سلام وقت بخیر .شرکتی از ما خرید کرده و از حساب شرکت خودشون به حساب شخصی ما پول واریز کردن آیا این مشکل مالیاتی پیدا میکند

  9

  1. سلام در صورتیکه فقط یکبار باشد و مبلغ آن سنگین نباشد ایرادی ندارد اما توصیه نمی شود

   14

   1. سلام وقتتون بخیرمن با داییم باهم شراکتی تو کار خرید و فروش ضایعات هستیم گردش حساب داییم در طول یک سال به حدود ۱۰میلیارد تومن رسیده است البته دوتا بانک مثل تو یه ماه ۵۰میلیون تو حساب بوده تو یه ماه ۵۰۰تومن بود هی خرد خرد جابجا شده در طول سال به ۱۰میلیارد گردش رسیده هم واریز هم برداشت حالا میخوام بدونم آیا بهش مالیات میخوره اگه میخوره چقد میشه ممنونتون میشم

    10

 27. سلام ببخشید آیا برای تراکنش بانکی اگر کشف شود ناشی از خرید و فروش هست آیا امکانش هست 9 درصد ارزش افزوده هم روی مالیات اضافه میشود

  15

  1. سلام به شما
   اگر رسیدگی به آنجا ختم شود که مشمول مالیات شوید، بله حتما 9 درصد ارزش افزوده دریافت می شود. البته باز بستگی به نوع رسیدگی دارد…

   12

 28. من تو مغازه کاشی فروشی رفیقم کار میکنم و چون میخواستم حسابم گردش بخوره و بتونم وام بگیرم و هم اینکه بتونم واریزیا رو انجام بدم از کارت خودم استفاده میکردم…مبالغ بالاعه ولی سودش کمه…دستگاه کارتخوان هم پیش ثبتنام کردم و نزدیک به 800 میلیون الان کارتخوان گردش داشته…الان ملاک 5 میلیارد گردش تو ساله که مالیات بخوره؟! یا نه چون شنیدم که میگن به ۲/۵ میلیارد برسه باید ۱۰۰ تومن مالیات داد…
  بد نگرانم ممنون میشم راهنمایی کنید

  11

  1. سلام به شما دوست عزیز
   در مورد گردش حساب شما باید بیشتر بررسی شود که میتوانید از طریق ثبت درخواست مشاوره اقدام کنید

   اما در نظر داشته باشید که پولی که به حساب شما امده است باید محرز شود که درآمد بوده است و اینکه بابت هر 2.5 میلیارد 100 میلیون مالیات اینگونه نیست.

   14

   1. سلام ببخشید من شغلم ارایشگاه هستش کل تراکنش هام از مشتری 47 میلیون طی یکسال بوده حدود 10 میلیون و خورده ای به شاگرد پورسانت دادم موند 37 میلیون تومان ازین 37 تومان 10 میلیون هم خرید وسایل و اب و برق و گاز و غیره برای مغازه شده موند 27 تومان مالیات من چطوری حساب میشه ایا معاف هستم یا خیر
    و اینکه پارسال هم براشون همینطوری توضیح دادم معافم کردن ولی امسال میگن تراکنش داشتی که من کل مبلغم 47 میلیون شده پارسال 27 میلیون
    و اینکه مغازم 90 متریه 120 میلیون تمدید کردم .
    یه سوال دیگه ام اینِ خوشحال بودم امسالم معاف میشم ولی میگن چون عادی رد کردی اظهارنامه ات رو باز باید مدارک بیارید اجاره نامه و تراکنش بیاری
    بفرمایید همون هر سال عادی رد کنم اظهارنامه رو یا ماده 100 رو درخواست کنم .
    ببخشید طولانی شد ممنون از پاسخگویی و وقتی که برام میزارید🙏

    8

    1. سلام
     ممیز باید مالیاتی که براتون محاسبه کرده براش دلیل داشته باشه و بتونه از مالیاتی که بریده دفاع کنه. وقتی شما میگین کلا 47 میلیون تومن تراکنش داشتین ممیز نمیتونه 27 میلیون برگ تشخیص بکشه
     از ممیز بخواهین گزارش رسیدگی رو بهتون بدن تا متوجه بشین چطوری مالیات رو محاسبه کردن. ضمن اینکه چون اظهارنامه تسلیم کردین باید معافیت معیشتی ماده 101 رو بهتون بدن که خود اون به میزان قابل توجهی مالیات رو کاهش میده
     در مورد اظهارنامه هم اگر مشمول تبصره ماده 100 هستین خوب به همون روش ارسال کنید در غیر اینصورت عادی ارسال کنید. تنها چیزی که خیلی مهمه اینه که حتما اظهارنامه رو تسلیم کنید

     موفق باشید

     8

 29. سلام .وقت بخیر . من در حساب بانکی دوستم ، که حساب کاری ایشون هست و کارت خوان دارن 95 میلیون پول واریز کردم و فرداش از حسابش برداشت کردم . میشه بگین چقدر مالیات میخوره به حسابشون ؟ چون پرداختش به گردن منه

  12

 30. سلام جناب عظیمی.وقت شما به خیر. حسابداری که اظهار نامه عملکرد سال ۹۹ رو برای من تنظیم کردند واریز به حساب های رسمی من رو ۱۲ میلیاردتومن و درآمد حاصل از خدمات من رو ۴ میلیارد و ۷۰۰ تومن و هزینه های من رو حدود ۳ میلیارد و پانصد تومن ثبت کردند و برای سود ۱۴۸ میلیونی تومنی که محاسبه شد مبلغ ۲۲ میلیون مالیات اظهار نامه عملکرد پرداخت کردم . چند روز پیش برگه تشخیص به دستم رسید که دارایی مالیات سال ۹۹ من رو ششصد میلیون تومان محاسبه کردند . سوالی که از شما دارم این هست که این مالیات ۶۰۰ میلیون تومنی که برای من زدند بر طبق چه فرمولی هست لطفا من رو راهنمایی بفرمایید ؟
  و خواهش میکنم بفرمایید من اگه بخوام اعتراض بکنم باید به چه مواردی استناد بکنم که به نتیجه برسم .
  پیشاپیش از پاسخگویی شما ممنونم

  11

  1. سلام و وقت بخیر
   پرونده شما باید بررسی شود چون مقداری تخصصی است و در قالب یک کامنت امکان راهنمایی درستی نیست
   با شماره 09304537723 تماس بگیرید تا بیشتر راهنمایی کنیم

   8

 31. بازتاب: بخشنامه رسیدگی به تراکنش های بانکی - آموزش تخصصی مالیات به زبان ساده
 32. سلام و عرض ادب
  یک سوال دارم ممنون میشم پاسخ بدین

  🔺رصد تراکنش‌های بانکی مشکوک از امروز آغاز شد

  مدیر اداره مبارزه به پولشویی بانک مرکزی:
  🔹از امروز حساب افراد فاقد شغل که تراکنش حساب های آنها بیش از سقف تعیین شده باشد رصد و مسدود می شود.

  🔹حداکثر سطح فعالیت مورد انتظار در بازه یک ساله برای افراد بازنشسته ۲ میلیارد تومان، مستمری بگیر یک میلیارد تومان، بیکار ۵۰۰ میلیون تومان و غیرفعال مالیاتی ۵۰۰ میلیون تومان اعلام شده است/ تسنیم

  این خبر دیروز اومده

  بنده تو حوزه ارز های دیجیتال فعالیت میکنم و از طریق صرافی های ایرانی سود حاصل از اینکار به حسابم واریز میشه
  با توجه به خبر بالا من جزو افراد بیکار حساب میشم

  میخوام بدونم برای مبالغ بالاتر از 500 ملیون تومان چه اتفاقی برای حسابم میفته؟

  10

  1. سلام این خبر چند روزه منتشر شده و هنوز بلاتکلیفه به لحاظ اجرایی
   اما شما 2 راهکار دارین:
   1- تشکیل پرونده مالیاتی بدین و سودتون رو از معاملات شناسایی و طی اظهارنامه ای به سازمان اعلام کنید
   2- گردش حساب بانکی خودتون رو مدیریت کنید

   موفق باشید

   10

 33. سلام آقای عظیمی فرد من واسه تراکنش‌های بانکی سال ۹۹گیرکرده ام یه وقت مشاوره میخوام که حضوری توضیح بدم.

  7

 34. سلام وعرض ادب بنده مدت 4 سال هست برای فامیلمون کارگری میکنم واز شهرستانها ضایعات فلزات میخرم و به تهران ارسال میکنم در اغلب موارد کارفرما پول باری که از مغازه ها خریداری کرده ام به حساب من انتقال میدهد ومن دوباره به حساب مشتریان انتقال میدهم ازآنجایی که مبالغ انتقالی معمولا میلیونی میباشد ماهیانه شاید میانگین تا 300میلیون تومان جابجا کرده باشم حال باتوجه به بخشنامه جدید بانک مرکزی مبنی بر رصد حسابهای بانکی آیا این واسطه گری انتقال مبالغ بین خریدار وفروشنده برای اینجانب مورد پیگیری و پیگرد هست یانه؟….در ضمن بنده دراین انتقال مبالغ ذینفع نیستم فقط بابت باری که میخرم بصورت کیلویی به من پورسانت میدهند وبنده این کار را بصورت شغل دوم انجام میدم وشغل اصلی من راننده تاکسی هست وچون گردش حساب به این وسعت برای یک راننده تاکسی معقول نیست لازم دونستم که درصورت امکان بنده رو راهنمایی کنید ممنون از حضرتعالی ووقتی که برای اینجانب میزارید ///

  7

  1. سلام و وقت بخیر
   این نوع معامله فقط برای شما تبعات مالیاتی منفی دارد و توصیه می شود سیستم کاری خود را اصلاح نمایید.
   با توجه به بخشنامه جدید بانک مرکزی تحت هیچ شرایطی بدین صورت معامله نکنید مگر اینکه مجوز لازم را دریافت نمایید و در سیستم مالیاتی ثبت نام کنید.

   10

 35. سلام
  من از اول سال 1400 مبلغ 520 میلیون با دستگاه کارتخوان کارکردم البته 300 میلیون شخصی کارت کشید من فردا واریز کردم به حساب شخص دیگری حالا مالیات من چگونه محاسبه میشه و حدودا باید چقدر مالیات پرداخت کنم ؟
  ممنون از ویدیو جامع و عالی شما

  9

  1. سلام باتوجه به داشتن دستگاه کارتخوان احتمالا شما مجوز فعالیت کسب و کار دارید
   در این صورت مشکلی برای شما بوجود نمی آید و مبلغ 300 میلیون رو میتوانید تحت عنوان حساب های دریافتی شناسایی کنید. البته باز بستگی به شرایط دیگر مثل نوع گروه بندی و غیره را دارد…
   با توجه به گروه بندی شما و نوع صنف و تکالیف مالیاتی، باید اظهارنامه مالیاتی را تا آخر خرداد تسلیم کنید

   9

   1. سال اولی است که اظهارنامه ارسال میکنم و فکر کنم گروه سوم باشم شغل سیستم های حفاظتی ساختمان ( دوربین مداربسته و دزدگیر ) است. متاسفانه جواز ندارم

    10

   2. سال اولی است که اظهارنامه ارسال میکنم و فکر کنم گروه سوم باشم شغل سیستم های حفاظتی ساختمان ( دوربین مداربسته و دزدگیر ) است. متاسفانه جواز ندارم
    ممنون از توضیح کامل شما

    6

 36. پسر خاله من خرید و فروش ماشین میکنه و از اونجاکه مبلغ تراکنش هاش درماه خیلی زیاده از حساب مادر من هم برای جابجایی پول استفاده کرده و در هرماه مبلغ پانصد میلیون تومان باحساب مادرم جابجا کرده و مادرم حتی هزارتومان ذینفع نبوده و هر مبلغی که ب حسابش زده شده از حسابش خارج شده نهایتا دوروز بعد
  باتوجه به قضیه مالیات برای تراکنش ها ی بانکی تکلیف مادرمن چی میشه اگه پسرخاله ام خودش بگه که تراکنش ها برای اون بوده قضیه حل میشه

  7

  1. خرید فروش ملک و ماشین جای نگرانی نداره به شرط اینکه مستندات معامله قابل احراز باشه

   10

 37. سلام شخصی که حسابش رو دراختیار شخص دیگری قرار داده و باحسابش کارت ب کارت کرده ولی شخص صاحب حساب هیچ ذینفع نبوده تکلیف صاحب حساب برای مالیات چی هست؟

  8

  1. سلام اشتباه از شخصی بوده که حسابشو در اختیار فرد دیگه ای گذاشته و این مورد اثباتش تقریبا نشد هست
   البته راههایی داره اما پرونده باید بصورت تخصصی بررسی بشه ضمن اینکه نوع شغل و فعالیت شخص هم مهمه

   9

 38. سلام و وقت بخیر
  خیلی ممنون بخاطر مطالب عالیتون
  یک سوال دارم و ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.
  از اول خرداد 1401 که سامانه ثبت اظهارنامه عملکرد 1400 فعال شده، تبصره ماده 100 یک تغییر داشته که گردش پوز رو پایین نشون میده، حالا سوالم اینه که ما برای ثبت تبصره ماده 100 عینا مبلغ تراکنش پوز رو در قسمت مجموع فروش وارد کنیم یا مبلغی که ادعا داریم میزان فروش ما بوده؟؟

  8

  1. سلام به شما
   مبلغی که ادعا دارین فروش شما بوده چون مبلغ گردش پوز طبیعتا موارد دیگه هم دخیل بوده
   فقط در زدن مبلغ دقت کنید چون در صورت اختلاف زیاد ممکن است در رسیدگی به مشکل برخورید…

   8

 39. سلام سال اولی هست که مالیات پرداخت میکنم. در سامانه پرداخت ماده 100 گردش دریافتی پوز مبلغ 540 میلیون ثبت شده شخصی که برای من فرم تکمیل کرد مجموع فروش کالا و خدمات در طی سال 26 میلیون وارد کرد و مالیات مقطوع شد 0 ریال الان همه چیز درسته مشکلی نیست ؟ در آینده به مشکل برخورد نمیکنم ؟
  ممنون از پاسخگویی کارشناس محترم .

  9

  1. سلام به شما
   مبلغ 540 میلیون شما گردش بوده یعنی شامل هر تراکنشی میتونه باشه بنابراین مبلغ فروشی که شما 26 میلیون اعلام کردین میتونه درست باشه به شرط اینکه اگر برای رسیدگی انتخاب شدین بتونید دفاع کنید
   موفق باشید

   8

 40. سلام
  ممنون از راهنمایی حضرت عالی .
  از تبصره 100 استفاده کردم در سایت متن فوق نوشته معنی این چی میشه ؟
  مطابق دستورالعمل موضوع تبصره ماده 100 قانون مالیاتهای مستقیم به شماره 200/1401/527 تاریخ 1401/03/03 و با استناد بند م تبصره 6 ماده واحده قانون بودجه سال 1401 با توجه به اظهار و تایید شما مبنی بر اینکه میزان فروش کالا و ارائه خدمات آن واحد شغلی طی سال 1400 کل کشور کمتر یا مساوی 100 برابر معافیت موضوع ماده 84 قانون مالیاتهای مستقیم معادل 48.000.000.000 ریال بوده است .لذا مبلغ مالیات عملکرد 1400 شما بصورت مقطوع و به شرح ذیل تعیین می گردد و نیازی به نگهداری اسناد و مدارک و اظهارنامه مالیاتی جداگانه برای عملکرد 1400 نمی باشد .

  9

  1. سلام فرم تبصره 100 در صورتی پر می شود که میزان فروش شما کمتر از 48 میلیارد ریال بوده باشد. در هنگام تسلیم اظهارنامه این مورد را یاداور می شود. ضمنا در صورت تسلیم اظهارنامه تبصره 100 نیازی به نگهداری مدارک نیست که برای مشاغل یک نکته مثبت است

   10

 41. سلام روزتون بخیر. ممنونم از توضیحات ارزنده تون. بنده قصد دارم مقداری جنس(پوشاک/کیف و …) خریداری کنم و به صورت جزئی بفروشم و البته در سطح بسیار کوچک.یعنی یا صغحه ای در اینستاگرام بزنم و از اون طریق فروش کنم و یا حتی غذا درست کنم و بفروشم .میخواستم ببینم من در این سطح از راه اندازی کارم که فقط قصد دارم مشتغل مختلف رو تست کنم تا ببینم در کدام مورد میتونم موفق باشم .بنده در این وضعیت اگر بخوام فعالیتی انجام بدم آیا باید نگران تراکنش های بانکی ام باشم که به صورت انتقال وجه یا با دستگاه پوز انجام میشه باشم؟؟؟ چون ماهیتش درآمد میشه ولی خوب حجم و مبلغش رو نمیدونم چقدره و حتی نمیدونم کدوم مورد رو قراره ادامه بدم که برم و براش مجوز بگیرم و اظهارنامه رد کنم.ممکنه بنده رو راهنمایی بفرمایید؟

  7

  1. سلام در ابتدای راه جای نگرانی نیست
   در صورتیکه تراکنش سالیانه از 500 میلیون تومان فراتر رفت در سیستم مالیاتی تشکیل پرونده دهید و نوع فعالیت را کسب و کارهای اینترنتی معرفی نمایید و نهایتا در پایان سال اظهارنامه عملکرد تسلیم کنید و بخشودگی مالیاتی استفاده نمایید.
   در کل جای نگرانی نیست و میتوانید کار خود را شروع کنید

   6

 42. سلام وقت بخیر اگرهمه تراکنش هارادراسنادومدارک واظهارنامه قید نکنیم چکارکنیم

  3

  1. سلام متوجه سوال شما نشدم
   اما اگر برخی از مستندات رو در اظهارنامه مخفی و ابراز نکنید مشمول کتمان می شوید

   4

 43. سلام وقت بخیر
  من یک سوال داشتم.
  جمع واریزی به حساب من در یک سال 700 میلیون تومان و جمع برداشت از حسابم در همان سال 650 میلیون تومان است. گردش حساب یکسال من چقدر است ؟

  4

  1. سلام تراکنش ها باید بررسی شود
   اما در نظر داشته باشید در صورتی که فعالیت تجاری داشته باشید باید اظهارنامه تسلیم کنید

   4