0

نحوه محاسبه مالیات بر گردش حساب بانکی

1740 بازدید

نحوه محاسبه مالیات بر گردش حساب بانکی

نحوه محاسبه مالیات بر گردش حساب بانکی چگونه انجام می شود؟ گردش حساب بانکی در 2 سال اخیر به شدت مورد توجه سازمان امور مالیاتی کشور قرار گرفته به گونه ای که بخشنامه های و دستورالعمل های متعدد صادر نموده و حتی در رسیدگی های مالیاتی به حساب بانکی توجه ویژه ای می شود. اما چرا گردش حساب بانکی به این شکل مورد توجه قرار گرفته است؟

 

گردش حساب بانکی چیست ؟

در این مقاله قصد نداریم تا حساب بانکی را برای شما تعریف کنیم چون تعریف خاصی ندارد بلکه منظور ما از تعریف حساب بانکی، حساب بانکی رسمی است که برای کسب و کار خود از آن استفاده می کنید و از دیگر حساب های بانکی شخصی شما مجزا شده است.

این حساب بانکی در ابتدا که تشکیل پرونده مالیاتی می دهید را باید به حوزه مالیاتی معرفی کنید تا در هنگام رسیدگی این حساب را بررسی کنند. حساب رسمی شما حسابی است که فقط تراکنش های تجاری در آن قرار گرفته است و از مصارف شخصی مجزا شده است.

 

مالیات بر گردش حساب بانکی

مالیات بر گردش حساب بانکی

 

تفاوت حساب بانکی رسمی و غیر رسمی

حساب بانکی رسمی شما می شود همان حساب تجاری که به سازمان امور مالیاتی معرفی کرده اید هر چند که ممکن است شما از چندین حساب تجاری استفاده کنید که از نظر سازمان امور مالیاتی هیچ مانعی ندارد و حساب غیر رسمی هم می شود حساب بانکی شخصی. اما در شرکت هایی که برای امور مالیاتی مراجعه می کنم از کلمه رسمی و غیر رسمی زیاد استفاده می کنند که البته مقصودشان هم چیز دیگری است!

کلمه رسمی یا غیر رسمی که استفاده می شود منظور این است که رسمی حساب بانکی است که به سازمان امور مالیاتی معرفی شده است و حساب غیر رسمی حساب بانکی تجاری است که به سازمان معرفی نشده است و گردش حساب تجاری هم دارد، این یعنی فرار مالیاتی !

البته بحث رسمی و غیر رسمی که پیش می آید فقط برای گردش حساب بانکی نیست بلکه برای فاکتور ها و دیگر اتفاقات حسابداری نیز می باشد که هدف ما در اینجا این بود این موارد را ذکر کنیم تا با برخی از جرائم مالیاتی هم آشنا شوید. در صورت تمایل می توانید مقاله جرایم مالیاتی را بصورت مفصل تر بخوانید.

 

حساب بانکی شخصی و کاری را کنترل کنیم

برای کنترل حساب های بانکی بهتر است در اولین گام هر کدام از آنها را مجزا کنیم چون به وفور می بینم شرکت ها و مشاغلی را که وقتی پرینت بانکی را بررسی می کنم متوجه می شوم از حساب بانکی تجاری استفاده شخصی کرده آنهم نه در حد چند تراکنش بلکه عابر بانک حساب همیشه همراهش هست و از آن استفاده شخصی و تجاری را باهم می کند. در اینگونه حسابها هنگام رسیدگی به مشکل بر میخورند و هر چه شرکت بزرگتر باشد این داستان پیچیده تر می شود.

 

بخشنامه مالیاتی برای تراکنش های بانکی

برخی افراد به من می گویند که من مدت هاست با حساب شخصی امور تجاری را پیش میبرم و تا الان هم هیچ مشکلی پیش نیامده است، در این موارد به آنها یاداور می شوم که سازمان امور مالیاتی برای رصد حسابهای بانکی شاخصی دارد یعنی گردش های حساب بانکی که از 5 میلیارد تومان بیشتر شوند به صورت اتوماتیک در سیستم بانک مرکزی اعلام می شود و در نهایت به سازمان امور مالیاتی منتقل می شود و این می تواند خطرات جدی را به همراه داشته باشد چرا که علاوه بر دریافت اصل مالیات باید جرائم را نیز پرداخت کنید.

از سال 95 به بعد سازمان امور مالیاتی اعلام کرده است که گردش های بانکی بالای 5 میلیارد تومن در سال از طریق بانک مرکزی به سازمان امور مالیاتی ابلاغ می شود و توسط سازمان امور مالیاتی این حساب های بانکی اشخاص رسیدگی می شوند. با توجه به اهمیت این موضوع سازمان امور مالیاتی یک بخشنامه ای صادر کرده است که نحوه رسیدگی به گردش حسابهای بانکی را گفته است. در صورت تمایل می توانید بخشنامه رسیدگی به تراکنش های بانکی را مطالعه کنید.

 

نحوه محاسبات مالیات

در این قسمت باید عرض کنم که برای گردش حساب های بانکی مالیات خاصی سازمان امور مالیاتی در نظر نگرفته است. مبلغ مالیاتی که بعد از رسیدگی به حساب بانکی و اسناد و مدارک برای شما در نظر گرفته می شود مالیاتی است که از سود نهایی شما محاسبه شده است وگرنه در قانون چیزی به اسم مالیات بر حساب بانکی وجود ندارد.

دقت فرمایید که طبق قوانین مالیاتی هر مبلغی که به حساب رسمی شما واریز شود به منزله درآمد است مگر اینکه بتوانید اثبات کنید که تسهیلاتی اخذ کرده اید یا بابت حسابهای دریافتنی می باشد پس نهایت دقت را در مبالغ واریزی به عمل آورید.

سازمان امور مالیاتی سود و زیان نهایی شما را محاسبه می کند و براساس شرکت بودن یا شخص بودن شما میزان مالیات را محاسبه می کند. برای محاسبه مالیات اشخاص حقیقی یا مشاغل از روش زیر استفاده می شود که بر اساس ماده 131 قانون مالیات های مستقیم می باشد:

ماده 131 قانون مالیات های مستقیم

ماده 131 قانون مالیات های مستقیم

 

برای محاسبه شرکت ها از روش زیر محاسبه می شود:

میزان درامد یا سود نهایی * 25% = میزان مالیات قابل پرداخت

برای اشخاص نرخ های آن متفاوت است اما برای شرکت ها به نرخ مقطوع 25 درصد مالیات اخذ می شود.

 

نوشته شده توسط : محمد جواد عظیمی فرد

 

توصیه می شود : کتاب قانون مالیات را قورت بده (چاپ جدید)

محمد جواد عظیمی فرد
عاشق قانون مالیات و قوانین مرتبط هستم. همیشه سعی کردم تا مطالبی رو که خودم میخونم و تجربه کسب می کنم به ساده ترین شکل ممکن به دیگران هم آموزش بدم.
برچسب ها:

نظرات

64 نظر در مورد نحوه محاسبه مالیات بر گردش حساب بانکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. بازتاب: احکام مالیاتی قانون بودجه سال 99 - آموزش تخصصی مالیات و حسابداری
 2. سلام
  من مدت 3ساله که در یک شرکت به عنوان تنخواه گردان مشغول هستم متاسفانه در این مدت مبالغ تنخواه و حقوق پرسنل به حساب شخصی خودم واریز میشه که همین گردش حساب باعث شده که یارانه معیشتی بهم تعلق نگیره، حالا نگرانم که فردا روز برام مالیات در نظر گرفته بشه، راه چاره چیست؟ به اداره مالیات مراجعه کردم گفتن نامه از شرکت بگیر و لی نمیدونم چجور نامه ای بگیرم و برای کجا بگیرم که بعدا دچار مشکل نشم؟ راهنمایی کنید لطفا

  3

  1. سلام به شما
   برای افرادی که تنخواه هستند بهترین راه این است که یک حساب به نام خود شرکت افتتاح شود و در اختیار تنخواه گردان قرار گیرد. اگر گردش حساب شخصی شما زیاد نبوده است به لحاظ مالیاتی ایراد ندارد اما اگر گردش مالی خیلی بالایی داشته اید بهتر است که مراقب باشید زیرا در سال 97 اگر بیشتر از 5 میلیارد تومن گردش بانکی داشته باشید سازمان امور مالیاتی برای شما پرونده تشکیل می دهد. ضمنا این مبلغ برای سال 99 احتمالا به 200 میلیون تومان کاهش یابد یعنی اگر حساب بانکی شما بیشتر از 200 میلیون گردش داشته باشید سازمان برای شما تشکیل پرونده می دهد و برگ تشخیص صادر می کند.
   موفق باشید.

   4

 3. ممنون از راهنماییتون
  بنده بعد از داستان یارانه معیشتی همین کار رو کردم و حساب شکرکت دارم کار میکنم و دیگه پولی به حسابم نمیاد ولی برای سال 96 و 97 و 98 چکار بکنم که مالیات برام محاسبه نشه؟ چون همکاریم با شرکت موقتیه و میخام تا براشون کار میکنم تکلیفم روشن بشه.
  در ضمن شرکت کلیه مسائل مالیاتیشو رعایت میکنه و مرتب مالیات حقوق و بیمه و مالیات درآمدش رو پرداخت میکنه ( قصد فرار مالیاتی نداره)

  2

  1. با توجه به اینکه گردش حساب شما زیر 2 میلیارد تومن بوده و قانون براساس 5 میلیارد بوده است شما مشمول مالیات نمی شوید. اما برای جلوگیری از هر گونه ابهام به حوزه مالیاتی مراجعه کنید و ازشون بخواهین که از کد ملی شما استعلام بگیرند و اگر مبلغی به عنوان مالیات برای شما در نظر گرفته بودند یک نامه از شرکت تهیه کنید که این گردش حساب برای شرکت و بعنوان تنخواه بوده است. ضمنا در هنگام رسیدگی مالیاتی شرکت گردش حساب تنخواه به آنها ارائه می شود و این مورد به سادگی قابل ردگیری است و پرونده شما مختومه می شود.

   5

 4. سلام
  بنده مدیر سایت خرید و فروش ارزهای مجازی هستم و مثلا ۱۰ میلیون میخرم و ۱۰ و ۱۰۰ میفروشم و مجدد ۱۰ تومن میخرم. بالای ۵ میلیارد بره باید مالیات بدم؟ از نظر مالیتات کارم قانونی محسوب میشه؟ سایتی وجود نداره بشه چک کرد برای کد ملی مالیات اومده یا نه؟
  ممنون

  2

  1. سلام
   برای اینگونه خرید و فروش ها با توجه به نکات زیادی که باید رعایت می شود توصیه می گردد بصورت تلفنی تماس بگیرید تا بقیه جوانب معاملات شما بررسی گردد.

   2

 5. بازتاب: بخشنامه رسیدگی به تراکنش های بانکی - آموزش تخصصی مالیات و حسابداری
 6. سلام و عرض ادب، یکی از دوستان ما یه پولی دارن که میخوان گردش حساب داشته باشن(منظور از گردش از حساب خود به حساب دیگری که قدرت جذب داشته باشد منتقل و دوباره به حساب خودش برگشته شود) یه گردش حساب، برای این کار چقدر مالیات باید پرداخت کند؟ (حساب ایشون بالق بر ۲۰۰، ۳۰۰ میلیارد هستش) ممنون میشم جواب سوال بنده رو بدین، سپاسگزارم.

  2

 7. سلام و وقت بخیر
  متاسفانه امروز از اداره مالیات تماس گرفتند با من و حضوری رفتم. یه برگه بهم دادن که لیست چندتا حساب من داخلش بود. یکی از حسابها، نزدیک به دویست میلیارد تومن ورودی و همان مقدار هم خروجی داشته که مربوط به سال 96 میشه.
  من برای یه شرکت خارجی کار میکنم و اون سالها، اون شرکت از حساب من برای مبادلات ریالی خودش استفاده میکرد. و در سال 96 که اخبار رو شنیدم از شرکت خواستم دیگه از حساب من استفاده نکنند که دیگه استفاده فقط برای مصارف شخصی خودم شد.
  امروز در اداره مالیات در مورد اون گردش حساب پرسیدند و من نمیدونم چی جواب باید بدم؟ اسنادی هم ندارم بدم و اون شرکت هم در ایران نیست که بخواد گردن بگیره. نگران هستم خیلی چون با فرمولی که شما گفتین عملا یه عالمه من بدهکار مالیاتی محسوب میشم. ممنون میشم راهنمایی بفرمایین.

  3

 8. سلام...من چند تا سوال دارم...
  من در یک شرکتی کار میکنم حقوقم با عیدی و پاداشت،سالانه تقریبا 70 میلیون تومان میشه.
  خودم هم تو خرید و فروش ارز دیجتالی هستم ینی ماهانه تقریبا بالا 100میلیون تومن شاید گردش حساب داشته باشم.این کار سود زیادی برام نداره ولی (چون واریز و برداشت و انتقالی از یک کارتم به کارت دیگرم زیاد انجام میدم) که همین امر موجب گردش حساب میشه...
  از شرکت هم برای امورات بانکی تقریبا چندتا ساتنا به مبلغ 200,000,000 به بالا با حساب خودم انجام دادم چون بانک چک را مستقیم نمیزد و مجبور میشدم پول رو بریزم به حساب خودم و بعد ساتنا کنم...
  حالا سوال من اینه من برای این گردش حساب دادخواهی نمیشم؟
  یا ازم مالیات نمیگیرن؟ یا اگر هم مالیات بگیرن چه زمانی میگیرن؟
  یا اگر هم توضیح قابل توجهی با نامه و اسناد کتبی شرکت برای حقوقم یا حواله هایی که برای شرکت انجام دادم ارائه بدم باز برای گردش حسابی شخصی که توسط ارز دیجیتالی انجام میدم مالیات نمیگیرند؟

  5

  1. سلام دوست خوبم
   شما سه منبع درآمدی دارید که به شرح زیر است:
   1- در یک شرکت کارمند هستید. پاسخ: در این حالت شرکت از حقوق شما مالیات را کسر و به حوزه مالیاتی پرداخت می کند و نگرانی بابت پول واریزی حقوق وجود ندارد.

   2- ارز دیجیتال معامله می کنید. پاسخ: برای گردش 100 میلیون مشکلی بوجود نمی آید

   3- گردش حساب مربوط به امورات شرکت. پاسخ : طبق بند الف ماده 9 بخشنامه تراکنش های بانکی این مورد هم برای شما خللی وارد نمی کند

   2

 9. درود بر دوستان
  سوالی که اینجا برایم باقی میماند این است که بنده گردش مالی بیش از ۵ میلیارد داشتم و به خاطر کرونا دو ماه آخر سال کامل در ضرر بودم
  و آخر سال با توجه به حساب و کتاب شخصی خودم دچار ضرر هم شدم در این شرایط مالیات را چگونه میخواهند حساب کنند.

  6

  1. سلام دوست عزیز
   اخذ مالیات از مجموع درآمد شماست. در ماده 94 قانون مالیات کلمه درآمد را تعریف کرده است و مالیات از سود نهایی شما گرفته می شود که اگر زیان ده بوده اید که طبیعتا مالیاتی هم پرداخت نمی کنید. اما در نظر داشته باشید که برای گردش حساب بانکی باید تمام گردش ها دارای رسمیت و مستندات لازمه باشد که دچار مشکل نشوید
   موفق باشید

   5

 10. سلام
  فرمودید بیش از ۵ میلیارد گردش بانکی پرونده تشکیل میدن
  برای سال ۹۹ چقدره؟
  و اینکه مناطق آزاد چطور؟

  3

  1. سلام دوست عزیز
   برای سال 99 همان 5 میلیارد تومن هست ولی صحبت از تصویب عدد 500 میلیون تومان گردش بوده اما هنوز بخشنامه ای در این زمینه صادر نشده است

   3

 11. سلام من دفتر پیشخوان دارم و واسه کارای داداشم ک خریدو فروش گل و گیاه داره ی سری کارت کشیدم تا دستگاه پوزش بیاد. تقریبا بالای سیصد میلیون از اول 99 تا ب امروز گردش حسابم شده. موجودی کل حسابام صد میلیونم نمیشه. سوالم اینه ک واسه این سیصد میلیون سال دیگه مالیات میاد واسم. اگه آره چقدره مالیات؟

  2

  1. سلام دوست عزیز
   در صورتیکه مالیات باید پرداخت کنید که درآمدی داشته باشید. در صورتیکه بتوانید اثبات کنید که این حساب مربوط به دریافت و پرداخت بوده و درآمد نبوده مالیاتی ندارد هر چند که باید گردش حساب بانکی کاملا بررسی شود و بنده نمیتوانم نظری اعلام کنم. اما توصیه می کنم دیگر این روش را ادامه ندهید چرا که عواقب دارد
   موفق باشید

   3

 12. سلام گردش مالی دقیقا چطور حساب میشه
  چون من هر طوری که حساب کردم و وارد کردم وارد نشد و موفق به ارسال اظهار نامه مالیاتی نشدم به خاطر خالی بودن همین قسمت

  2

 13. سلام وقت بخیر.
  میخواستم بدونم آیا هنوز گردش حساب ۵ میلیارد ملاکهیا قانون عوض شده مثلا من مجموع حسایهای بانکیم حدود ۴۰۰ میلیونه که در چند تا بانک مختلفه که از کار واسطه گری و تدریس خصوصی و پس انداز جمع شده که قاعدتا مدرکی برای اثبات اینها ندارم آیا مشمول مالیات میشم؟
  ممنون از وقتی که بابت پاسخگویی میگذارید

  3

  1. سلام دوست خوبم
   ملاک سازمان مالیاتی براساس 5 میلیارد هست اما به مکرر دیده شده که حسابهای زیر 1 میلیارد هم رسیدگی می شوند.

   4

 14. سلام و عرض ادب به من امروز زنگ زدن گفتن كه برايه ماليات سال ٩٣ برم اداره ماليات من چون اونموقع تو كار خريدو فروش ماشين صفر بودم مبالغ بالا ولي سوده هر ماشين ٢٠٠ هزار تومن بود ميخواستم سوال كنم از درامد ماليات ميگيرن يا از كل مبالغه واريزي بطور مثال من ٤٠٥ اون موقع خريدم ٢٧ مليون فرداش فروختم ٢٧/٢٠٠ منتها چون تو تعداده مبالغ وردوي و خروجي زياد شده اينو بر چه مبناعي محسابه ميكنن

  1

  1. سلام دوست خوبم
   مبنای اخذ مالیات میزان درامد شماست و سازمان در این مرحله قصد رسیدگی به حساب بانکی شما را دارد که شما باید براساس مستنداتی که دارید میزان درامد خود را اثبات کنید

   1

 15. سلام،آقای عظیمی
  من پنج سال پیش با یکی از دوستان صمیمی شراکت کردم در کار خدمات لاستیک کامیون،من در کنار کار خدماتی خرید و فروش لاستیک هم انجام میدادم با وجود اینکه شریکم هیچ دخل و تصرفی چه توی کار وچه در خرید وفروش نداشتن و تمام امور به عهده من بوده و ایشون مثل یه کارگر اومدن و رفتن و حالا به دلایل کاری قصد جدا شدن داریم ولی ایشون میگن من متضررشدم و سهم من بیشتر بوده ما به این خاطر که رفاقتی کار کردیم هیچ رسیدی از هم نداریم و دفتر حساب سالهای گذشته هم موجود نیست که البته اشتباه من بوده به همین خاطر از پرینت حساب و دستگاه پوز استفاده کردیم ولی مبالغ به این خاطر که اجناس مال ما نبوده و ما فقط خرید و فروش کردیم غیر واقعیه وتنها سود کمی مال ما بوده مثال ماه گذشته هفتاد میلیون پول جابه جا شده ولی سود ما بیست میلیون بوده که
  با کسر هزینه ها کمتر هم میشه ولی شریکم قبول نداره و خودشو به نادانی میزنه متاسفانه نه فاکتور خرید داریم نه فروش البته دریافتی از طریق دستگاه پوز کمتره حدود پنجاه میلیون،در کل پرینت دو سال گذشته حدود دو میلیارد بوده که یک چهارم این مبلغ اصولا مال ما نبوده و مال همسایه ها و دوست آشنا بوده که از دستگاه ما استفاده کردن و تنها در حدود پانصد میلیون از طریق دستگاه پوز ثبت شده و بقیه از طریق انتقال بانکی بوده ، دستگاه پوز به اسم خود منه حالا از شما خواهش میکنم که من رو راهنمایی کنین که حسابرسی ما چگونه خواهد بود و در صورت مراجعه به مراجع قضایی ایا مشمول مالیات و جریمه خواهم شد؟و چطور میتونیم با هم کنار بیایم،با نهایت تشکر.

  1

 16. سلام، من فریلنسر و برنامه نویس هستم و خدمات فضای مجازی به مشتریان خارجی از سراسر جهان ارائه میدم و درآمد حاصل از اون رو به صورت ارز های دیجیتال دریافت میکنم و در بازار های جهانی مبادلات ارز های دیجیتال هم فعالم و گاها اون ها رو برای مصرف در کشور به ریال تبدیل میکنم، من شرکتی ندارم و برای خودم کار میکنم و کارهایی که انجام میدم اصلا از نظر قوانین کشور در طبقه بندی شغلی به حساب نمیاد و قانونی براش تعریف نشده و برای همین پرونده مالیاتی هم ندارم و از طرفی تراکنش های ریالی من در سال بیش از 5 میلیارد هست، تکلیف مالیاتی برای افرادی مثل من چیه؟ و با این اوصاف چند درصد مالیات باید بپردازم؟

  3

  1. سلام دوست خوبم
   برای ارز دیجیتال قوانین اولیه تصویب شده اما به حالت تعلیق در آمده و بانک مرکزی در حال تنظیم آیین نامه مربوط به آن هست که بزودی منتشر می شود و مسائل مربوط به رمز ارزها وجاهت قانونی پیدا می کنند.
   اما در حالت فعلی چون شما درامد دارید باید مالیات خود را براساس درامد پرداخت کنید و چون شخص حقیقی هستید برمبنای ماده 131 محاسبه می شود.

   1

   1. ممنون از پاسختون جناب عظیمی فرد، بنده ماده 131 رو مطالعه کردم ولی از اونجایی که کلا خیلی از موضوعات حقوقی مخصوصا در ایران سر در نمیارم دو پرسش دارم، چون درآمد و سود سالانه من به صورت رمز ارز هست و طبیعتا من همه اون رو به ریال تبدیل نمیکنم، بنابراین فقط بخشی از اون درآمدم که به طور اتفاقی به ریال تبدیل میکنم مشمول مالیات ایران میشه و باید اظهار بشه یا کل درآمدم اعم از رمز ارز و ریال؟

    و پرسش دیگه اینکه به فرض بنده امسال فقط برای یک بار بخوام معادل 50 میلیارد از دارایی رمز ارزم رو برای خرید خانه و خودرو در ایران به تومان تبدیل کنم و اون رو به حساب بانکی انتقال بدم و سپس برداشت کنم، با توجه به این که تابحال با سازمان مالیات ایران سر و کار و سابقه و پرونده ای درش نداشتم و اونها تا الان از کار و درآمد من بی خبر هستن و با توجه به قانون جدیدی که حساب های با گردش مالی سالانه بیش از 5 میلیارد ریپورت و مشمول مالیات سالانه میشن، بعد از این کار چه اتفاقی برام میوفته و ممیزین مالیاتی با چه عناوین و سوالاتی به سراغ من خواهند اومد و نهایتا از این مبلغ چقدرش رو باید مالیات بپردازم و تحت چه عناوینی و محاسباتش چگونه خواهد بود؟ اونطور که من البته بدون در نظر گرفتن تبصره هاش محاسبه کردم باید سر از حدود 9/5 میلیارد دربیاره!!! درسته یا انشاالله من از این قانون و نحوه محاسباتش سر در نیاوردم؟! سپاسگزارم.

    3

    1. خواهش میکنم
     این مورد باید بررسی شود. لطفا با شماره ای که در پشتیبانی سایت ذکر شده تماس بگیرید

     4

 17. سلام پدر بنده يك حساب ب عنوان واريزي سود از بانك دارد ك سود حدود ٦٠٠ مليون و يك حساب بابت اجاره هاي مغازه هاشون ك كاملا ماليات اونهارو هر سال ميدن ميخواستم ببينم بابت اين حساب ها بايد پرونده تشكيل شود

  6

 18. سلام آقای عظیمی فرد

  آیا مشخص هست که پس از تعیین تکلیف مالیات عملکرد ، ارزش افزوده چگونه حسب میشه ؟
  از جمع کل گردش حساب ارزش افزوده میگیرن ؟
  یا ارزش افزوده از سود شناسایی شده رو میگیرن ؟

  1

  1. سلام به شما
   بعد از رسیدگی عملکرد عدد فروش که مشخص شد براساس آن اداره ارزش افزوده می تواند مالیات خود را مطالبه کند

   1

 19. سلام خسته نباشیداگرفردی فوت نمایدواظهارنامه تسلیم ننموده باشدووجودی بانکی۱۰میلیوت باشدمالیات آن چه مقداری است؟

  1

  1. سلام دوست خوبم
   اگر اظهارنامه تسلیم نکنید نمی توانید از حساب بانکی متوفی پولی برداشت کنید. در صورتی که موجودی حساب او 10 میلیون باشد 3 درصد مالیاتش می شود. البته در نظر داشته باشید اول تمام مطالبات و تعهدات و دیون متوفی محاسبه می شود سپس براساس دارایی های او مالیات اخذ می شود
   موفق باشید

   1

 20. سلام وقت بخیر ما حساب مشترک داریم و گردش ۵ میلیارد رو رد شده چطور حساب میشه؟
  کاسب بازار هستیم

  1

  1. سلام وقت شما هم بخیر
   جمع تمام حسابهای یک کد ملی اگر از 5 میلیارد رد بشه مورد رسیدگی قرار میگیره و تراکنش هایی که از انها درامد داشته اید احراز و مالیاتش رو باید پرداخت کنید

   1

 21. سلام وقت بخیر ،بنده تو مغازه خرید و فروش آبشده طلا مشغول به کار هستم که کارفرمام از حساب من برای خرید فروش طلا استفاده میکنن همچنین حساب های خودشون سوال اینه که پولی که به حساب من واریز میشه همون مبلغ برداشته میشه تو همون روز و مبالغ ورود و خروج تو ۵ ماه ۱۴ میلیارد برای این گردش حساب مالیات تعلق میگیره؟

  9

  1. سلام
   تمام واریزی هایی که به حساب بانکی انجام می شود به منزله درامد است مگر اینکه خلاف آن ثابت شود مانند: حسابهای دریافتنی، تسهیلات، معامله ملک و خودرو و....
   در این صورت حساب شما مورد رسیدگی مالیاتی قرار میگیرد و بعد از محاسبه درامد شما مالیات اخذ می شود. در صورت نیاز به مشاوره بیشتر با شماره 09304537723 تماس حاصل فرمایید

   1

 22. سلام عرض ادب دارم .عرض شود من تو یه مغازه طلا فروش آبشده کار میکنم از حساب من استفاده میکنن به طوری که روزی 200میلیون به حسابم واریز میشه تو همان روز هم برداشته میشه تو 5 ماه کل ورود خروج مبالغ حول حوش 15 میلیارده به اسمم نه سند هست نه پروانه ای برای این شرایط برام مالیات در نظر گرفته میشه؟

  1

  1. برای گردش های بالای 5 میلیارد حساب بانکی شما رسیدگی مالیاتی می شود از درامد شما مالیات اخذ می شود که البته باید درامد شما احراز شود

   7

 23. سلام
  من کارم ارز دیجیتال هست. مدل کارم اینطوریه که مثلا 40 میلیون ارز میخرم و مثلا 40.5 میفروشم و میاد تو حسابم. دوباره این مبلغ رو میخرم و همینطوری ادامه پیدا میکنه. نتیجتا گردش مالی خیلی بالاست ولی سود پایینه (حتی تو برخی معاملات ممکنه ضرر کنم. مثلا 40 میلیون میخرم اما 39 میلیون میفروشم. اما تو همین ضرر، 79 میلیون گردش حساب داشتم). واریز و برداشت حساب ها هم به صرافی های داخلی ارز دیجیتال هست. این مورد براش پرونده تشکیل میشه؟ و اینکه مبلغ سود من رو دارایی چطوری تعیین می کنه؟

  1

  1. سلام دوست خوبم
   اگر در صرافی ها داخلی دارای مجوز فعالیت می کنید مانعی ندارد. اما با توجه به شرایط موجود تمام صرافی های ارز دیجیتال در کشور فاقد مجوز از بانک مرکزی هستند

   2

 24. طبق این قانون مثلا اگر کسی یک خانه بفروشه به مبلغ 5 میلیارد تومن و خانه دیگری بخره به مبلغ 6 میلیارد، پرونده براش تشکیل میشه؟ چقدر باید مالیات بده؟

  لایک

  1. اگر هم تشکیل پرونده شود فاقد اثار مالیاتی است. چون هنگام معامله ملک مالیات آن پرداخت می شود و گردش حساب بانکی که ایجاد می شود مشمول مالیات نمی شود

   لایک

 25. سلام
  من میخوام مقداری ارز دیجیتال و یه تیکه زمین و یه خونه بفروشم و یه سری خرید دیگه بکنم. مثلا یه خونه دیگه و ماشین بخرم. مبلغ کل تراکنش ها بیشتر از پنج میلیارد میشه. این مالیاتش چطوری محاسبه میشه؟

  لایک

  1. این معامله مشمول مالیات نمی شود چون هنگام معامله ملک و ماشین مالیاتش در دفترخانه اخذ می شود

   لایک

 26. سلام-وقت شما بخیر- ورودی حساب من تا برج ده امسال به چهار میلیارد رسیده - تو بخش حسابداری کار میکنم- اداره مالیات از کل تراکنشها مالیات میگیره یا فقط وردی حساب رو ملاک قرار میده ؟ ممنون میشم راهنمایی کنید

  لایک

  1. سلام وقت شما هم بخیر
   ملاک اداره مالیات جمع واریزی حساب هست که براساس آن درامد محاسبه می شود

   لایک

 27. سلام ممنون مشم پاسخ بنده رو بدید خیلی مهم است .من حدود یک ساله که در بازار های جهانی کار میکنم و معامله گر هستم و در بازار های بورس جهانی معامله میکنم و سود بنده به دلار است و از طریق صرافی های انلاین پول رو تبدیل به ریال میکنم .اگر بیش از 5 میلیارد پول چینج کنم و برداشت داشته باشیم به حسابمون واریز بشه باید مالیات بدم؟ و ایا مشکلی نداره؟ اگر هم بر فرض مثال مالیات براش در نظر گرفته بشه با پرداخت مالیات مشکل حل میشود و دیگه مشکلی ندارد؟و کلا پولی که از خارج از کشور از طریق سود در بازار های مالی کار کنیم و بخوایم تبدیل به ریال کنیم و به حسابمون واریز شه مشکلی که ندارند درسته؟لطفا راهنماییم کنید خیلی مهمه ممنون میشم

  لایک

 28. سلام وقت بخیر .شرکتی از ما خرید کرده و از حساب شرکت خودشون به حساب شخصی ما پول واریز کردن آیا این مشکل مالیاتی پیدا میکند

  لایک

   1. سلام وقتتون بخیرمن با داییم باهم شراکتی تو کار خرید و فروش ضایعات هستیم گردش حساب داییم در طول یک سال به حدود ۱۰میلیارد تومن رسیده است البته دوتا بانک مثل تو یه ماه ۵۰میلیون تو حساب بوده تو یه ماه ۵۰۰تومن بود هی خرد خرد جابجا شده در طول سال به ۱۰میلیارد گردش رسیده هم واریز هم برداشت حالا میخوام بدونم آیا بهش مالیات میخوره اگه میخوره چقد میشه ممنونتون میشم

    لایک

 29. سلام ببخشید آیا برای تراکنش بانکی اگر کشف شود ناشی از خرید و فروش هست آیا امکانش هست 9 درصد ارزش افزوده هم روی مالیات اضافه میشود

  لایک

  1. سلام به شما
   اگر رسیدگی به آنجا ختم شود که مشمول مالیات شوید، بله حتما 9 درصد ارزش افزوده دریافت می شود. البته باز بستگی به نوع رسیدگی دارد...

   لایک