0

نحوه رفع ممنوع الخروجی بدلیل بدهی مالیاتی

1753 بازدید

نحوه رفع ممنوع الخروجی بدلیل بدهی مالیاتی

ممنوع الخروج کردن مودیان بدلیل بدهی مالیاتی یکی از بدترین جرائمی است که می تواند یک مودی آن را تجربه کند چرا که وقتی سازمان امور مالیاتی شخصی را ممنوع الخروج می کند هیچ سامانه ای وجود ندارد تا به وی اطلاع رسانی شود. گاهی دیده می شود که فرد تمام امور خود را انجام داده تا یک سفر خارجی داشته باشد و در فرودگاه متوجه ممنوع الخروجی می شود که دیگر عملا بسیار دیر نیست و هیچ کاری نمی شود انجام داد.

وقتی که برای رفع ممنوع الخروجی بخواهید اقدام کنید بعد از پرداخت بدهی و یا گذاشتن ضمانت معتبر نزد سازمان 10 روز کاری روند رفع ممنوع الخروجی طول می کشد تا در سامانه نیروی انتظامی و دیگر سامانه ها ثبت شود و شما بتوانید از کشور خارج شوید.

 

اما برویم سراغ منبع قانونی تا این موضوع را بهتر بررسی کنیم:

ماده 202 قانون مالیات های مستقیم

ماده 202 وزارت امور اقتصادی و دارایی یا سازمان امور مالیاتی کشور می‌تواند از خروج بدهکاران مالیاتی که میزان بدهی قطعی آنها از «برای اشخاص حقوقی تولیدی دارای پروانه بهره‌برداری از مراجع قانونی ذی‌ربط از بیست درصد(20%) سرمایه ثبت شده و یا مبلغ پنج میلیارد(5,000,000,000) ریال، سایر اشخاص حقوقی و اشخاص حقیقی تولیدی از ده‌درصد(10%) سرمایه ثبت شده و یا دو میلیارد (2,000,000,000) ریال و سایر اشخاص حقیقی از یکصد میلیون(100,000,000) ریال» بیشتر‌است از کشور جلوگیری نماید.

حکم این ماده در مورد اشخاص عازم سفر واجب با درخواست و تأیید مراجع ذی‌ربط اعزام‌کننده مبنی بر میسور نبودن پرداخت بدهی مالیاتی مربوط، با اخذ تضمین لازم جاری نمی‌باشد.

حکم این ماده در مورد مدیر یا مدیران مسئول اشخاص حقوقی خصوصی بابت بدهی قطعی مالیاتی شخص حقوقی اعم از‌مالیات بر درآمد شخص حقوقی یا مالیات‌هایی که به موجب این قانون شخص حقوقی مکلف به کسر و ایصال آن می‌باشد و مربوط به دوران ‌مدیریت آنان بوده نیز جاری است. مراجع ذیربط با اعلام وزارت یا سازمان‌مزبور مکلف به اجرای این ماده می‌باشند.

تبصره – در صورتی که مودیان مالیاتی به قصد فرار از پرداخت مالیات اقدام به نقل و انتقال اموال خود به همسر و یا فرزندان نمایند سازمان امور مالیاتی کشور می‌تواند نسبت به ابطال اسناد مذکور از طریق مراجع قضایی اقدام نماید.

 

اگر بخواهیم به زبان ساده این ماده را بررسی کنیم لطفا نگاهی به جدول زیر بیاندازید:

ماده 202 قانون مالیات های مستقیم

ممنوع الخروجی و نحوه رفع ممنوع الخروجی

 

چگونگی استفاده از رفع یکبار رفع ممنوع الخروجی

درچه مواردی مودیان بدهکار مالیاتی می توانند از رفع یکبار ممنوع الخروجی استفاده نمایند؟

رئیس کل سازمان امورمالیاتی میتواند با توجه به اختیار حاصل از ماده ۲۰۲ ق.م.م در موارد زیر اجازه یکبار خروج از کشور را برای مودیان مالیاتی بدهکار حسب مورد صادر نمایند:

ممنوع الخروجی و بدهی مالیاتی ماده 202

ممنوع الخروجی و بدهی مالیاتی ماده 202

 

نحوه رفع ممنوع الخروجی بدلیل بدهی مالیاتی

خوب احتمالا برایتان پیش می آید که متوجه ممنوع الخروجی می شوید یا اینکه اگر شما حسابدار یا مدیر مالی باشید با این موارد زیاد برخورد کرده اید. برای رفع ممنوع الخروجی دقیقا باید چه کاری انجام دهیم؟

1- مراجعه به سازمان امور مالیاتی و تسویه بدهی (یا گذاشتن ضمانت معتبر)

2- گرفتن نامه از سازمان امور مالیاتی مبنی بر عدم بدهی مالیاتی برای پلیس +10 (چند وقتی هست این مورد سیستمی شده)

3- بعد از انجام موارد بالا باید ده روز کاری منتظر بمانید تا ممنوع الخروجی شما از سامانه های مالیاتی و نیروی انتظامی حذف شود که البته این مدت زمان معمولا کمتر از ده روز می باشد.

 

 

سامانه استعلام آنلاین ممنوع الخروجی با کد ملی

از قدیم گفته اند که پیشگیری بهتر از درمان است. اگر شما قصد عزیمت به سفر خارجی دارید بهترین راه این است که قبل از اعزام این مورد را بررسی کنید تا خیالتان راحت شود که بدهی مالیاتی نداشته باشید. اما حتما یک نگرانی دارید آن هم اینکه باید کلی زمان اختصاص دهید تا به حوزه مالیاتی خود مراجعه کنید و منتظر بمانید تا جواب استعلام را به شما بگویند.

برای گرفتن استعلام نیازی به رفتن حوزه مالیاتی نیست و شما می توانید از محل کار خود به صورت آنلاین و با کد ملی و دیگر اطلاعات هویتی اولیه با استفاده از سامانه استعلام بدهی مالیاتی بگیرید.

 

برچسب ها:

نظرات

3 نظر در مورد نحوه رفع ممنوع الخروجی بدلیل بدهی مالیاتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 1. اطلاعات این سامانه صرفا راجع به ممنوع الخروجی ها و رفع ممنوع الخروجی های مربوط به پرونده های دوایر اجرای اسناد رسمی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور می باشد و مشخص کننده ممنوع الخروجی مالیاتی نمی باشد.

  2

  1. بله دقیقاً درست می‌فرمایید. متاسفانه روشی برای استعلام آنلاین بدهی مالیاتی نیست. مثلا من بطور شخصی مقداری سکه بانکی خریدم و الان پس از گذشت چند سال نمی‌دونم که بدهی مالیاتی برام بریدن یا نه؟!

   3

   1. سلام به شما
    دو راه داره یا باید تشریف ببرید حوزه مالیاتی نزدیکترین محل سکونت و با کدملی استعلام بگیرن. یا اینکه در سایت سازمان مالیاتی استعلام بگیرید که برای استفاده از سایت باید دارای کد اقتصادی باشید

    3