0

نحوه رفع تعهد ارزی حاصل از صادرات

نحوه رفع تعهد ارزی حاصل از صادرات

رفع تعهد ارزی یکی از مسائلی است که از سال ۹۷ مطرح شده و براساس آن بخشنامه ها و مصوبه هایی صادر شده است. هدف از این طرح این است تا دولت اطمینان یابد که تمام افراد و شرکت هایی که کار صادرات انجام می دهند ارز آن وارد کشور می شود حال می تواند این ارز به صورت تهاتری باشد یا اینکه اصل ارز وارد کشور شود.

با توجه به اتفاقات و مصوبه های زیادی که در این مدت اتفاق افتاده است حسابداران دچار سردرگمی شده اند و دقیقا نمی دانند که چه کاری باید انجام دهند که در این مقاله ما قصد داریم تا بصورت کامل این موضوع را بررسی و راهکارهای آن را ارائه دهیم.

 

ماده ۱۴۱ قانون مالیات های مستقیم

ماده ۱۴۱- صددرصد(۱۰۰%) درآمد حاصل از صادرات خدمات و کالاهای غیرنفتی و محصولات بخش کشاورزی و بیست‌درصد(۲۰%) درآمد حاصل از صادرات مواد خام مشمول مالیات با نرخ صفر می‌گردد. فهرست مواد خام و کالاهای نفتی به پیشنهاد مشترک وزارتخانه­های امور اقتصادی و دارایی، صنعت، معدن و تجارت و نفت و اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی به تصویب هیأت وزیران می‌رسد.

تبصره ۱- درآمد حاصل از صادرات کالاهای مختلف که به ‌صورت عبوری (ترانزیت) به ‌ایران وارد می‌شوند و بدون تغییر در ماهیت یا با انجام کاری بر روی آن صادر می‌شوند مشمول مالیات با نرخ صفر می‌گردد.

تبصره ۲- مفاد این ماده پس از اتمام دوره اجرای قانون برنامه پنجساله پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران مصوب ۱۵/۱۰/ ۱۳۸۹ لازم‌الاجراء می‌شود.

 

در ماده ۱۴۱ بصورت کاملا علنی گفته است که صادرات کالاهای غیر نفتی از پرداخت مالیات معاف است یا بهتر بگوییم مالیات آنها با نرخ صفر محاسبه می شود. اما به شرط اینکه بعد از صادرات ارز آن وارد کشور شده باشد و در سامانه نیما و سنا ثبت شده باشد. در غیر اینصورت به ازای مبلغ صادرات انجام شده باید مالیات آن پرداخت شود.

 

معرفی سامانه نیما

سامانه‌ی نیما در واقع مخفف عبارت «نظام یکپارچه‌ی معاملات ارزی» محسوب می‌شود و با هدف تسهیل تأمین ارز و ایجاد فضای امن برای خریداران و فروشندگان ارز راه‌اندازی شده است. سامانه‌ی یادشده بدین منظور طراحی شده تا متقاضیان خرید ارز بتوانند درخواست خود را در یک بستر یکپارچه در اختیار فروشندگان ارز قرار دهند و فروشنده‌ای که تمایل به ارائه‌ی خدمات دارد، بتواند در بستری سالم و رقابتی، پیشنهاد خریدار ارز را پاسخ دهد. سامانه‌ی نیما در واقع بستری آنلاین برای خرید و فروش ارز است.

بازرگانان می‌توانند با مراجعه به سامانه‌ی جامع تجارت، درخواست خود را برای تأمین ارز ثبت سفارش‌های غیر بانکی ثبت کنند. پس از ثبت سفارش و با توجه به هماهنگی صورت‌گرفته بین بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و وزارت صنعت، معدن و تجارت، این درخواست به‌صورت خودکار و برخط به سامانه‌ی نیما انتقال پیدا می‌کند و در نتیجه درخواست خرید ارز بازرگانان توسط صرافی‌ها مشاهده می‌شود و در صرافی‌ها می‌توانند پیشنهاد خود را ارائه کنند.”

 

بخشی از بخشنامه بانک مرکزی در تیر ماه ۹۷ :

“مطابق با دستورالعمل‌های بانک مرکزی، هر صادرکننده‌ای که به روش‌هایی همچون فروش ارز در سامانه نیما، واردات در مقابل صادرات خود، فروش ارز حاصل از صادرات به واردکننده ثالث یا فروش اسکناس به صرافی‌ها، ۷۰ درصد از ارز حاصل از صادرات خود را تا آخر تیرماه، رفع تعهد ارزی نکرده باشد، از معافیت مالیاتی برخوردار نخواهد بود.”

 

اطلاعیه روابط عمومی بانک مرکزی رفع تعهدات ارزی واردکنندگان در ۵ ماهه اول سال ۱۳۹۷

به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، ميزان ارز تأمين شده براي واردکنندگان توسط بانک‌های عامل بنا به ثبت سفارش‌هاي صورت گرفته توسط وزارتخانه‌های ”صنعت، معدن و تجارت“، ”جهاد کشاورزي“ و ”بهداشت درمان و آموزش پزشکي“در دوره یادشده معادل ۱۹٫۳میلیارد دلار با نرخ بانکی ( به ازاء هر دلار ۴۲۰۰۰ ریال) بوده است. از این مبلغ معادل ۱۷٫۳میلیارد دلار از منابع بانک مرکزی به بانک‌های عامل فروخته شده و معادل ۲ میلیارد دلار از محل ارز حاصل از صادرات غیرنفتی تأمین شده است.

لازم به ذکر است معادل ۷٫۳ میلیارد دلار از تأمین ارز صورت گرفته توسط این بانک بابت واردات کالاهای اساسی، ضروری، دارو و تجهیزات پزشکی بوده است

لینک خبر https://www.cbi.ir/showitem/19664.aspx

 

حتما بخوانید : کتاب قانون مالیات را قورت بده (چاپ جدید)

 

تمدید مهلت برگشت ارز صادرکنندگان سال ۱۳۹۷

در ۱۳ آذر سال ۱۳۹۷ بانک مرکزی اطلاعیه ای به شرح زیر ارسال می کند:

به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، با توجه به اینکه تعدادی از صادرکنندگان محترم کماکان موفق به بازگشت ارز حاصل از صادرات سال ۱۳۹۷ خود به چرخه اقتصادی کشور نشده اند به اطلاع می رساند:

متعاقب توافقات انجام یافته با سازمان امور مالیاتی کشور، کلیه صادرکنندگان سال ۱۳۹۷ تا پایان دی ماه سال جاری فرصت خواهند داشت برای آخرین بار جهت بهره مندی از معافیت های مالیاتی سال یاد شده نسبت به رفع تعهد ارزی و بازگشت ارز حاصل از صادرات متعلقه اقدام نمایند.

بدیهی است در پایان مهلت یاد شده اطلاعات بازگشت ارز حاصل از صادرات این دسته از صادرکنندگان به سازمان امور مالیاتی کشور توسط این بانک ارسال خواهد شد.
لینک خبر: https://cbi.ir/showitem/19716.aspx

 

بسته سياستی نحوه برگشت ارز حاصل از صادرات در سال ۹۸ و نحوه رفع تعهد ارز

به گزارش روابط عمومی بانك مركزی، به موجب این مصوبه، نحوه برگشت ارز پتروشیمی ها به چرخه اقتصادی در سال ۱۳۹۸ ، حداقل ۶۰ درصد سامانه نیما، حداکثر ۱۰ درصد اسکناس و مابقی واردات در مقابل صادرات خود تعیین شد، سایر صادرکنندگان بایستی حداقل ۵۰ درصد ارز خود را در سامانه نیما عرضه نمایند و حداکثر تا ۲۰ درصد به صورت اسکناس و مابقی واردات در مقابل صادرات خود یا سایر اشخاص نسبت به برگشت ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصادی اقدام کنند.

همچنین مقرر شد بانک مرکزی درخصوص نحوه رفع تعهد ارز حاصل از صادرات سال ۱۳۹۷ نسبت به معرفی صادرکنندگانی که ارز حاصل از صادرات خود را به چرخه اقتصادی برابر دستوالعمل های صادره در سال گذشته اقدام کرده‌اند به سازمان امور مالیاتی اقدام کند. در همين زمينه به اطلاع می رساند صادرکنندگانی که تاکنون موفق به برگشت کامل ارز صادراتی خود نشده اند تا پایان تیرماه مهلت دارند مطابق دستوالعمل های ابلاغی سال ۱۳۹۷ نسبت به برگشت ارز اقدام کنند.

لینک خبر: https://www.cbi.ir/showitem/19137.aspx

 

 

 مهلت بازگشت ارز صادراتی سال ۹۷ تا پایان دی ماه ۹۸ تمدید شد.

به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، با توجه به اینکه تعدادی از صادرکنندگان محترم کماکان موفق به بازگشت ارز حاصل از صادرات سال ۱۳۹۷ خود به چرخه اقتصادی کشور نشده اند به اطلاع می رساند:

متعاقب توافقات انجام یافته با سازمان امور مالیاتی کشور، کلیه صادرکنندگان سال ۱۳۹۷ تا پایان دی ماه سال جاری فرصت خواهند داشت برای آخرین بار جهت بهره مندی از معافیت های مالیاتی سال یاد شده نسبت به رفع تعهد ارزی و بازگشت ارز حاصل از صادرات متعلقه اقدام نمایند.

بدیهی است در پایان مهلت یاد شده اطلاعات بازگشت ارز حاصل از صادرات این دسته از صادرکنندگان به سازمان امور مالیاتی کشور توسط این بانک ارسال خواهد شد.
لینک خبر  https://www.cbi.ir/showitem/19716.aspx

تصویر بخشنامه :

بخشنامه تمدید مهلت رفع تعهد ارزی

بخشنامه تمدید مهلت رفع تعهد ارزی

 

 

چگونگی رفع تعهد ارزی حاصل از صادرات

تا به اینجای کار تعدادی از بخشنامه ها را مرور کردیم تا اگر با این موضوع به گوشتان نخورده ابتدا کمی آشنا شوید. وقتی صادراتی انجام می شود باید تاجر مبلغی را بابت خدمات یا کالایی که صادر کرده دریافت کرده باشد که این مبلغ می تواند ارز یا ریال باشد. در ابتدای این مقاله ماده ۱۴۱ قانون مالیات های مستقیم را بررسی کردیم که در آن آمده است تمام صادرات اشخاص معاف از مالیات است و از طرفی هم بانک مرکزی طبق بخشنامه هایی که داده اعلام کرده اگر تعهد ارزی نکنید خبری از معافیت مالیاتی نیست.

در رسیدگی های مالیاتی که برای سال ۹۷ انجام می شود ممیزین مالیاتی به شدت بحث رفع تعهد ارزی را جدی گرفته و در صورت عدم رفع تعهد ارزی به میزانی که صادرات انجام شده مالیات در نظر می گیرند. ممزین مالیاتی هنگام رسیدگی استعلام می گیرند و موضوع تعهد ارزی مساله ای بسیار جدی برای سازمان امور مالیاتی کشور و بانک مرکزی است که در حال پیگیری می باشد.

حال برای رفع این تعهد چه کاری باید انجام دهیم؟ دو راهکار وجود دارد که باید یکی از آنها را انجام دهید تا بتوانید در بانک مرکزی استعلام مثبت دریافت کنید و از مالیات آن خلاص شوید.

۱- در صورتیکه از بانک مرکزی استعلام گرفته اید و متوجه شده اید که تعهد ارزی دارید باید به میزان تعهد ارزی که دارید، ارز از صرافی ها تهیه و در سامانه نیما ثبت کنید که البته بر اساس بخشنامه بانک مرکزی در صورتیکه شما ۷۰% تعهد ارزی خود را تامین کنید برای دریافت معافیت مالیاتی کفایت می کند.

۲- تاجری که واردات داشته و نیاز به تامین ارز دارد شما می توانید با او تهاتر کنید یعنی ارزی که قرار بوده وارد کشور شود از مشتری دریافت و به تامین کننده انتقال داده شده و هر دو باهم تهاتر می شود.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://ravihesab.com/?p=2439
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
محمد جواد عظیمی فرد
مطالب بیشتر
برچسب ها:

نظرات

0 نظر در مورد نحوه رفع تعهد ارزی حاصل از صادرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.