0

دستورالعمل تبصره ماده ۱۰۰ برای مالیات سال ۹۷

دستورالعمل تبصره ماده ۱۰۰ برای مالیات سال ۹۷

شماره: ۲۰۰/۹۸/۵۰۵

تاریخ: ۱۳۹۸/۰۳/۰۸

دستورالعمل تبصره ماده ۱۰۰

امور مالیاتی شهر و استان تهران

ادارات کل امور مالیاتی

موضوع : مالیات مقطوع عملکرد سال ۱۳۹۷ برخی از صاحبان مشاغل در اجرای تبصره ماده ۱۰۰ اصلاحی مصوب ۱۳۹۴/۰۴/۳۱ قانون مالیاتهای مستقیم و با توجه به بند هـ تبصره ۸ قانون بودجه سال ۱۳۹۸

بنابه اختیار حاصل از تبصره ماده ۱۰۰ اصلاحی مصوب ۱۳۹۴/۰۴/۳۱ قانون مالیات های مستقیم و با توجه به بند هـ تبصره ۸ قانون بودجه سال ۱۳۹۸ کل کشور و به منظور تکریم مودیان و تسهیل وصول مالیات و ایجاد هماهنگی و وحدت رویه در تعیین مالیات عملکرد سال ۱۳۹۷ برخی از صاحبان مشاغل که در گروه سوم ماده ۲ آیین­ نامه اجرایی موضوع ماده ۹۵ قانون فوق موضوع بخشنامه شماره ۲۰۰/۹۴/۱۱۸ مورخ ۱۳۹۴/۱۲/۰۹ قرار می گیرند، به شرح ذیل مقرر می گردد:

الف- مشمولین تبصره ماده ۱۰۰:

۱- کلیه صاحبان مشاغل گروه سوم موضوع ماده ۲ آیین نامه اجرایی موضوع ماده ۹۵ قانون فوق که مجموع فروش کالا و خدمات آنها در سال ۱۳۹۷ حداکثر سی برابر معافیت موضوع ماده ۸۴ قانون مالیات های مستقیم(مبلغ ۸،۲۸۰،۰۰۰،۰۰۰ ریال) باشد، مشمول این دستورالعمل بوده و در صورت تکمیل و ارسال فرم موضوع این دستورالعمل که در سامانه سازمان امور مالیاتی کشور قرار داده شده، از نگهداری اسناد و مدارک موضوع این قانون و تسلیم اظهار نامه مالیاتی معاف می باشند.

ب- نحوه تعیین مالیات مقطوع و پرداخت آن:

۲- مالیات صاحبان مشاغل بر مبنای مالیات قطعی عملکرد سال ۱۳۹۶ به شرح زیر به صورت مقطوع تعیین می گردد.

۲-۱- مودیان با میزان مالیات قطعی تا ۲۵،۰۰۰،۰۰۰ ریال بدون افزایش نسبت به عملکرد سال ۱۳۹۶٫

۲-۲- مودیان با میزان مالیات قطعی از ۲۵،۰۰۰،۰۰۱ تا ۵۰،۰۰۰،۰۰۰ ریال با ۵%(پنج درصد) افزایش نسبت به عملکرد سال ۱۳۹۶

۲-۳- مودیان با میزان مالیات قطعی از ۵۰،۰۰۰،۰۰۱ تا ۱۰۰،۰۰۰،۰۰۰ ریال با ۹%(نه درصد) افزایش نسبت به عملکرد سال ۱۳۹۶

۲-۴- مودیان با میزان مالیات قطعی ۱۰۰،۰۰۰،۰۰۱ ریال و بالاتر با ۱۵% (پانزده درصد) افزایش نسبت به عملکرد سال ۱۳۹۶

دستورالعمل تبصره ماده 100 سال 97

دستورالعمل تبصره ماده ۱۰۰ سال ۹۷

بندهای فوق مربوط به مودیانی می باشد که مجموع فروش کالا و ارائه خدمات آنها در سال ۱۳۹۷ از مبلغ ۸،۲۸۰،۰۰۰،۰۰۰ بیشتر نباشد.

۳- مودیانی که تمایل به استفاده از شرایط این دستورالعمل را دارند، می بایست از طریق سیستم الکترونیکی (طبق فرم مربوط) از طریق پایگاه اینترنتی www.tax.gov.ir مراتب را به سازمان امورمالیاتی کشور اعلام نمایند.

همچنین لازم به توضیح است صاحبان مشاغل صدرالذکر که سال ۱۳۹۷ اولین سال فعالیت آنها می باشد (در سال ۱۳۹۶ فاقد فعالیت باشند) و همچنین صاحبان مشاغل مشارکتی که در طی سال ۱۳۹۷ شرکای آنها تغییر نموده باشد (تغییر هریک از شرکاء)، مشمول مفاد این دستور العمل نبوده و مکلف به انجام تکالیف قانونی مقرر (از جمله تسلیم اظهار نامه مالیاتی در موعد مقرر) می باشند.

۴- در خصوص مودیانی که امکان پرداخت مالیات مقطوع موضوع این دستورالعمل را به صورت یکجا درخرداد ماه ۱۳۹۸ ندارند، مالیات مقطوع فوق حداکثر تا چهار ماه به صورت مساوی تقسیط می گردد. عدم پرداخت به موقع مالیات و یا در صورت تقسیط، عدم پرداخت اقساط در سر رسیدهای مقرر مشمول جریمه موضوع ماده ۱۹۰ قانون مالیات های مستقیم خواهد بود.

۵- هرگاه اسناد و مدارک مثبته ای بدست آید که مشخص شود مجموع فروش کالا و خدمات و یا سایر درآمدهای مودی در سال ۱۳۹۷ بیش از مبلغ ابرازی به عنوان فروش کالا و خدمات و سایر درآمدهای فرم موضوع بند ۳ این دستورالعمل باشد، صرفا مالیات مابه التفاوت و جرایم متعلقه مطالبه می گردد.

ج- سایر موارد:

۶- مودیانی که مالیات عملکرد سال ۱۳۹۶ آنها حسب مورد با اعمال مقررات موضوع مواد ۱۳۷، ۱۶۵ و ۱۷۲ قانون مالیات های مستقیم و یا به دلیل عدم تسلیم اظهار نامه مالیاتی بدون اعمال معافیت موضوع ماده ۱۰۱ قاون مالیات های مستقیم محاسبه شده و یا در طی سال ۱۳۹۶ به صورت کامل فعالیت نداشته اند، ابتدا باید مالیات سال ۱۳۹۶ آنها بدون رعایت موارد مذکور محاسبه و سپس مبنای رشد مورد نظر قرار گیرد.

۷- مالیات عملکرد سال ۱۳۹۷ مودیان موضوع این دستورالعمل در صورتی که اظهارنامه مالیاتی عملکرد سال ۱۳۹۷ خود را در موعد مقرر قانونی تسلیم نمایند یا پس از تسلیم اظهارنامه مالیاتی نسبت به تسلیم فرم موضوع بند ۱ این دستورالعمل اقدام نموده باشند (به عنوان آخرین اقدام مودی قبل از پایان خرداد ماده ۱۳۹۸) و یا در مهلت مقرر فرم مربوط را به سازمان امور مالیاتی کشور تسلیم نکنند و یا متقاضی اعمال مقررات قانونی از جمله مفاد مواد ۱۳۷، ۱۶۵ و ۱۷۲ قانون مالیات های مستقیم درخصوص درآمد عملکرد سال ۱۳۹۷ خود هستند، از شمول این دستورالعمل خارج بوده و با رعایت مقررات مربوطه تعیین خواهد شد.

۸- کلیه خریداران سکه که در سال ۱۳۹۷ نسبت به دریافت سکه از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران اقدام نموده اند، مشمول مفاد این دستورالعمل نمی باشند، مودیان مذکور مکلف به رعایت مقرر قانونی مربوط خواهند بود.

محمدقاسم پناهی

سرپرست سازمان امور مالیاتی کشور

دانلود دستورالعمل ۲۰۰/۹۸/۵۰۵

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://ravihesab.com/?p=14575
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
محمد جواد عظیمی فرد
مطالب بیشتر
برچسب ها:

نظرات

1 نظر در مورد دستورالعمل تبصره ماده ۱۰۰ برای مالیات سال ۹۷

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  1. بازتاب: تعیین مالیات مقطوع عملکرد سال 1397 - آموزش تخصصی مالیات و حسابداری